Irácké volby začaly - zatím v zahraničí

Volby v Iráku začínají hlasováním Iráčanů žijících v zahraničí. Jako první přišli k urnám v Austrálii. Samotné hlasování v Iráku vyvrcholí v neděli. Účast Iráčanů v zahraničí ale bude menší, než se v Bagdádu původně očekávalo. Z jednoho milionu a 200 tisíc těch, kteří žijí v zahraničí a mají volební právo, se jich zaregistrovalo jen asi 280 tisíc. Iráčané v zahraničí mohou volit celkem ve 14 zemích, které tím byly pověřeny. Nepatří mezi ně Česká republika, v níž žije asi 300 iráckých občanů. Pro ty jsou nejbližší registrační místa v Německu, kde se minulý týden přihlásilo 70 Iráčanů z Česka. Nezájem většiny iráckého exilu o volby vysvětlují odborníci například strachem z toho, že osobní údaje budou předány úřadům v zemích, kde nyní žijí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozdávání volebních materiálů v Iráku

rozdávání volebních materiálů v Iráku | Zdroj: ČTK

Pro jejich konání není ideální doba, ale přesto jsou volby nezbytné. Českému rozhlasu to v New Yorku řekla zástupkyně našeho velvyslance při OSN Janina Hřebíčková. Podle ní by jinak v zemi vzniklo právní vakuum. Diplomatka, která nedávno v Iráku působila je přesvědčena, že velká většina obyvatel si volby přeje. Jejich odkladem by totiž nic nezískali. "Bezpečnostní situace nebude lepší, ani kvalita výcviku bezpečnostních služeb se v Iráku nemůže reálně změnit během 3-4 měsíců k lepšímu. To znamená, že všechny sunnitské politické strany, které by rády viděly odklad voleb, tím nic nezískají. A to premiér Alláwí ví a celá irácká reprezentace také."

Irácké parlamentní volby začaly už včera: v Austrálii. 280 tisíc Iráčanů registrovaných v zahraničí může volit do Přechnodného národního shromáždění, mezi země, kde se otevírají volební místnosti, patří německá metropole Berlín.

Volby zahraniční irácké komunity zajišťuje program Out-of-Country Voting, který garantuje Mezinárodní organizace pro migraci. Vedoucí berlínské pobočky Jakob Preuss o bezpečnostních opatření říká: "Uvědomujeme si, že irácké volby jsou téma dne a že mají řadu odpůrců. Proto je celý tento objekt chráněn a lidé, kteří sem vstupují jsou prověřováni hlavně na trhaviny. Nemyslím, že by byl ale důvod k nějakým vážným obavám a mrzí mě, že to v tisku zveličují."

V Německu se k volbám registrovalo přes 26 000 Iráčanů. 68 těch, kteří žijí v České republice, přivezou do Berlína v sobotu 2 autokary, které zajistila nadace Člověk v tísni.

Vysocí představitelé Pentagonu, včetně ministra obrany Donalda Rumsfelda varují, že politická nestabilita po volbách povede k dalšímu násilí. Přesto si část zákonodárců ve Washingtonu myslí, že americká přítomnost v Iráku problémy neřeší, naopak je zhoršuje.

Senátor Edward Kennedy se nechal slyšet, že by Spojené státy měly hned po iráckých volbách zahájit kroky vedoucí ke stažení amerických jednotek z Iráku. Vojáci by podle vlivného senátora měli opustit Irák do konce budoucího roku, protože současný trend krizi jen zhoršuje. Liberální Kennedy si myslí, že Amerika musí vrátit Irák Iráčanům a ne pokračovat v okupaci, která je obdobou neúspěšné politiky z dob vietnamské války. Prezident Bush nadále tvrdí, že Američané z Iráku odejdou až bude irácká armáda schopná ubránit svoje obyvatelstvo.

V Iráku stále panuje napětí, ráno na jihu Bagdádu vybuchla bomba a 4 lidé jsou mrtví.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Jan Šmíd, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme