Irácké zbraně hromadného ničení zůstávají černou můrou

Nalezení dvou prázdných mobilních biologických laboratoří považuje prezident George Bush za důkaz toho, že Irák měl zbraně hromadného ničení. Profesionálové z amerických zpravodajských služeb však požadují více dokladů o tom, že informace o zakázaných zbraních nebyly před válkou účelově zveličeny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa SCUD-B | Foto: FAS

Jak zaznamenal ve Washingtonu zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, vedení CIA se začíná bránit. Není obvyklé, že by CIA vysvětlovala své kroky veřejnosti, ale teď se tak stalo. Ředitel ústřední zpravodajské služby George Tenet odmítá obvinění, že informace o tom, že Irák vlastní chemické a biologické zbraně byly vyrobeny na objednávku Bushovy administrativy.

Američané, Britové a Australané sestavují nový tým, který má v Iráku zbraně hromadného ničení hledat. Nechtějí se totiž smířit s tím, že většinu informací, které před válkou s Irákem prezentoval před zraky celého světa v OSN ministr zahraničí Colin Powel, neměly zpravodajské služby dostatečně prověřených.

Řada amerických zpravodajských špiček se obává zneužití CIA a chce, aby do Iráku přijeli nezávislí inspektoři OSN.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme