Iráckou zprávu studují v New Yorku i ve Vídni

Po jednodenním putování dorazila irácká rezoluce o zbrojním programu do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni a do sídla OSN v New Yorku. Experti a překladatelé začali obsáhlý dokument okamžitě studovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přílet inspektorů OSN do Bagdádu | Foto: ČTK/AP

Jak poznamenává náš severoamerický zpravodaj Miroslav Konvalina, Spojené Státy usilují o co nejrychlejší přístup k iráckému soupisu. Dokumenty se dostali z Bagdádu do New Yorku až v neděli večer ve dvou černých kufrech, které v centrále OSN převzal šéf zbrojních inspektorů Hans Blix.

Novináře informoval o tom, že jeho tým se do záznamů hned pustí, aby měl představu o tom, kolik textu je na papíře a co obsahují CD romy. Překladatelé se zorientují v materiálech, které jsou v arabštině.

V úterý Hans Blix sdělí představitelům Rady bezpečnosti kolik dní budou jeho lidé potřebovat na analýzy dokumentů a výběr těch, které by se neměli dostat do oběhu. Washington se nechce smířit s předběžným odhadem, že by odborníci analyzovali iráckou zprávu více než týden.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme