Irácký parlament bude jednat o rezoluci OSN

Irácký parlament bude na dnešním mimořádném zasedání jednat o nové rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Ministři zahraničí arabských zemí na svém víkendovém zasedání v egyptské Káhiře novou odzbrojovací rezoluci Rady bezpečnosti přivítali a vyzvali Baghdád ke splnění všech požadavků, které z ní vyplývají. Saddámu Husajnovi zbývá 5 dní, aby k dokumentu zaujal definitivní stanovisko. Pokud se s ním Baghdád octne v jakémkoli rozporu, bude podle Američanů čelit zdrcující vojenské síle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Iráku

Rezoluci ocenili šéfové diplomacií arabských zemí. Bagdád vyzvali, aby se jí podrobil. Arabští ministři zahraničí ale zároveň zdůraznili, že jediný arabský volený zástupce v Radě bezpečnosti Sýrie získal ujištění, že k případnému zásahu proti Iráku nedojde automaticky. Pozorovatelé považují za důležité, že se Liga arabských zemí postavila za rezoluci Rady bezpečnosti.

Představitelé Bushovy administrativy se rozhodli prosazovat politiku nulové tolerance a vymezují si právo použít v případě porušení rezoluce armádu i bez souhlasu Rady bezpečnosti. Amerika je připravena použít v takovém případě armádu i bez souhlasu Rady bezpečnosti. Jednoznačně mluví i ministr zahraničí USA Collin Powell. "Nikdo by neměl pochybovat, ani Saddám Husajn, ani nikdo ze členů iráckého parlamentu o tom, že tentokrát je mezinárodní společenství odhodlané Irák odzbrojit."

Také Velká Británie se připravuje na vojenskou akci pro případ, že se nepodaří dosáhnout odzbrojení Iráku diplomatickými prostředky. Britský ministr obrany Geoff Hoon pokládá ozbrojený zásah za krajní možnost, Bagdádu je ale podle něj nutné ukázat, že to mezinárodní společenství myslí vážně.

Proti politice Spojených států vůči Iráku protestovaly včera v Bruselu stovky lidí. Několik radikálů dokonce zaútočilo na objekty amerických majitelů. Mezi demonstranty byla řada Arabů. Jak zaznamenala BBC, jejich názor na kroky USA je jasný. "Jsme proti jakékoliv válce v Iráku, to je důvod, proč jsme tady. Problém není Irák, ale Spojené státy a jejich politika Středního východu."

Markéta Kaclová, Terezie Zemánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme