Irácký premiér Málikí chce představit novou vládu

V irácké vládě se nakonec nejspíš sejdou zástupci dvou hlavních znepřátelených bloků. Od března sváděli boj o premiérské křeslo - vítěz voleb Ijád Aláví a dosavadní předseda vlády Núrí Málikí, který skončil těsně druhý. Koalici se podařilo až na podzim sestavit Málikímu. Teď poslanci odstranili další překážku a premiér chce už zítra představit vládu národní jednoty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký premiér Núrí al-Málikí (vlevo) a íránský viceprezident Mohammad Réza Rahímí

Irácký premiér Núrí al-Málikí (vlevo) a íránský viceprezident Mohammad Réza Rahímí | Zdroj: ČTK

V zájmu stability by v kabinetu ovládaném většinovými šíity měli být zastoupeni i sunnitští Arabové, konkrétně koalice Irákíja vedená Ijádem Alávím. Ta ale zatím trvala na tom, že vládní aparát musí vrátit do hry několik sunnitských politiků, kteří byli na jaře diskvalifikováni jako údajní napomáhači svrženého baasistického režimu.

Teď parlament odhlasoval že Sálih Mutlak a několik prominentů může zpátky do politiky. Tím se otevírá cesta k vytvoření široké vlády. Napětí ale přetrvává. I když chce staronový premiér Málikí představit vládu už zítra, vůbec není jisté, jestli mu to zákulisní boje o klíčové resorty umožní.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme