Irácký premiér obvinil konkurenty z přijímání zahraničních peněz

Irák se krátce před volbami stává bojištěm okolních států, které finančně podporují znesvářené strany a koalice. Nejnověji na to upozornil premiér Núrí Málikí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácká republika

Irácká republika | Foto: Emanuel Macoun

Jak prohlásil v rozhovoru pro BBC, různé předvolební kampaně platí vlády okolních států a to prý představuje pro Irák vážný problém. Jedním dechem ale dosavadní předseda vlády dodal, že jeho šíitské koalice se tento problém netýká.

Arabské monarchie podporují sunnitské Araby, šíitský náboženský tábor má peníze z Íránu a turkmenskou menšinu financuje vláda v Ankaře. Zákony to nezakazují a tak toho využívají zdejší politici i okolní země, které se stejně jako Spojené státy snaží prosadit v Iráku svůj vliv.

Nejostřeji se problém projevuje v etnicky nebo nábožensky smíšených regionech, jako je Kirkúk na severu země. Obyvatelé tvrdí, že napětí ve sporné oblasti bohaté na ropu cíleně provokují cizí státy. O problému mluví i zdejší politici. Stejně jako premiér Málikí ale pouze u svých politických protivníků.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme