Irácký premiér oznámil ofenzivu proti městu Tal Afar, jedné z posledních bašt Islámského státu

Irácká armáda spustila ofenzivu, jejímž cílem je vytlačit organizaci Islámský stát z města Tal Afar na severozápadě země. Zaměřuje se na jedno z posledních území, které džihádistická skupina v Iráku ještě ovládá.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíitské jednotky útočí na islamisty na předměstí Tal Afaru

Šíitské jednotky útočí na islamisty na předměstí Tal Afaru | Zdroj: Reuters

Tal Afar je západně od Mosulu a leží nedaleko hranice se Sýrií. Toto původně převážně šíitské město sloužilo jako důležitá spojnice mezi syrskými a iráckými državami samozvaného Islámského státu.

Irácké jednotky zahájily ofenzivu proti městu Tal Afar, které ovládají bojovníci Islámského státu

Číst článek

V době, kdy irácká armáda vytlačovala džihádisty z Mosulu, tedy největšího města, které ovládali, tak právě z Tal Afaru přicházely informace o možných změnách ve vedení organizace. Tal Afar přitom byl přirozené útočiště pro ty členy Islámského státu, kteří utíkali z Mosulu.

Armáda a milice

Na začátku operace město a jeho okolí obklíčila z jedné strany irácká armáda a šíitské milice - společně k Tal Afaru přistupují od jihu, zatímco od severu je město obklíčené kurdskými Pešmergy. Tady je zásadní rozdíl například oproti Mosulu, což bylo největší sunnitské město na severu Iráku, které v závěrečných fázích mohla ze sektářských důvodů dobývat jen irácká armáda.

Šíitské jednotky a irácká armáda | Zdroj: Reuters

Tady může výrazně víc spolupracovat se šíitskými jednotkami, pro které ovládnutí Tal Afaru znamená jeho osvobození. Hodí se připomenout, že Islámský stát šíitské muslimy často považuje za odpadlíky a přistupuje k nim s velkou krutostí. Očekává se, že ve městě teď zůstalo asi 50 až 100 tisíc lidí. Armáda je o blížící se operaci upozornila letecky shazovanými letáky a vyzvala je k tomu, aby město opustili.

Oficiální spuštění operace v neděli slavnostně v irácké státní televizi oznámil premiér Hajdar Abádí. V černé vojenské uniformě s iráckou vlajkou na prsou a s mapou země za sebou džihádisty vyzval k tomu, ať se vzdají nebo zemřou. Irácké vládní jednotky a zmíněné šíitské a kurdské milice v první fázi město obklíčily a ovládly některé okolní vesnice.

Irák oznámil začátek bitvy o Tal Afar, jednu z posledních bašt Islámského státu v zemi

Číst článek

Stejně jako v Mosulu i tady mají irácké pozemní jednotky leteckou podporu mezinárodní koalice. Americké velení celé koalice oznámilo, že její letouny jen během neděle podnikly desítky náletů. Podle velení byla jen část z nich naplánována dopředu, mnohé údery reagovaly na situaci přímo na bojišti, když zasahovala proti objevivším se džihádistům. Cíle radikálů ale letouny bombardují už posledních několik dní.

Kromě Tal Afaru ještě převážně venkovské území kolem města Hawídža jižně od Mosulu. A pak už jen relativně úzký pás kolem řeky Eufrat na syrsko-iráckém pomezí. O něco větší území drží ještě v přilehlé části Sýrie kolem města Dér ez-Zór.

Zdeněk Novák, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme