Irácký premiér oznámil smrt teroristy Zarkávího
Nejhledanější terorista Iráku Abú Músa Zarkáví je mrtev. Smrt šéfa irácké větve teroristické organizace Al-Káida oznámil premiér Núrí Malikí. Zarkávího zabily ve středu večer společně irácké a americké jednotky při raketovém útoku poblíž Bákuby.
Irácký premiér na tiskové konferenci potvrdil, že na operaci se podíleli také iráčtí civilisté, kteří poskytli zpravodajské informace.
"Dnes jsme s Abú Músou Zarkávím skoncovali. To, co se dnes stalo, je výsledkem spolupráce, o níž jsme žádali naše občany a syny naší země, kteří s námi spolupracovali a dávali nám informace," prohlásil Málikí.
Velitel amerických sil v Iráku generál George Casey upřesnil, že americká bojová letadla provedla nálet na dům v severoiráckém městě Bákubá (65 kilometrů od Bagdádu), v němž se Zarkáví skrýval spolu se svým doprovodem. Při akci bylo zabito dalších sedm teroristů.
Podle generála Caseyho identifikovali experti Zarkávího tělo podle obličeje, otisků prstů a dalších prvků. Nejmenovaný zdroj z irácké vlády dnes zároveň oznámil, že byl v Iráku dopaden Zarkávího významný spolupracovník, který měl o svém šéfovi i o jeho organizaci důležité informace.
Zprávy o smrti mezinárodně hledaného teroristy se několikrát objevily již v minulosti. Spojené státy na něj také vypsaly odměnu 25 milionů dolarů, tedy stejnou jako na šéfa Al-Káidy Usámu bin Ládina, jemuž Zarkáví přísahal věrnost v roce 2004.
"Je to vzkaz všem těm, kdo si vyberou cestu násilí, aby změnili směr, než bude příliš pozdě," zdůraznil Málikí. Velvyslanec Spojených států v Iráku Zalmay Khalilzad nicméně varoval, že Zarkávího likvidace je sice velký úspěch, ale sama o sobě ještě neznamená konec násilí v zemi. Jeho stoupenci pro Irák stále představují bezpečnostní hrozbu.
Americký prezident George Bush v reakci na zprávu o smrti Zarkávího prohlásil, že se jedná o velkou ránu pro Al-Káidu. Současně ale varoval před dalším násilím této mezinárodní islámské teroristické sítě. Další násilí Al-Káidy očekává také britský premiér a hlavní Bushův spojenec v Iráku Tony Blair, který dnes varoval, že vzbouřenci v Iráku budou chtít Zarkávího pomstít.
Jordánec Zarkáví je zodpovědný za řadu sebevražedných atentátů, které si vyžádaly stovky lidských životů. Organizoval neustálý příliv ozbrojenců z celého arabského světa, kteří pak v Iráku prováděli sebevražedné útoky. Předpokládá se také, že sám osobně zavraždil nejméně dva zahraniční rukojmí
Atentáty zosnované Zarkávím se neomezily jen na Irák. Desítky obětí má na svědomí také ve svém rodném Jordánsku, kde byl v nepřítomnosti několikrát odsouzen k trestu smrti. Po svém návratu z výcviku v Afghánistánu zahájil začátkem 90. let ozbrojený boj za svržení jordánské monarchie a ustavení islamistického státu. V roce 1996 byl odsouzen na 15 let vězení, ale po třech letech byl na základě amnestie propuštěn.
Jordánské hášimovské království jej zbavilo svého občanství. A jeho rodina se ho zřekla. Abú Músa Zarkáví se objevil v Iráku na konci roku 2004, kdy jej Usáma Bin Ládin jmenoval svým emírem Al-Kajdy v Iráku. To se stalo po celkem osm měsíců trvajících rozhovorech mezi bin Ládinem a Zarkávím.
Od té doby padly Zarkávímu za oběť tisíce civilistů, jeho pobočka Al-Kajdy byla odpovědná za desítky únosů cizinců i Iráčanů. Ve velké většině je Zarkávího lidé usmrtili. Byl duchovním otcem Al-Kajdy v zemi řek Eufrat a Tigris, ale podle dosavadních informací zároveň určoval strategii a stál v čele plánovacího procesu.
Sám se zřejmě účastnil atentátů jen zřídka, ale podle některých očitých svědků mluvil osobně s některými unesenými, kteří byli později propuštěni. Abú Músa Zarkáví stál nejen za atentáty v Iráku, ale také za teroristickými útoky v Jordánsku, které si minulý rok vyžádaly životy 57 lidí. Zarkáví byl znám naprostou chladnokrevností, kdy při jednom z atentátů zahynulo více než třicet iráckých dětí, které byly na cestě domů ze školy školním autobusem.