Irácký prezident dnes představí konečný text ústavy

Irák má před sebou historický krok. Prezident Džalál Talabání oznámil, že dnes představí konečný text ústavy. Poté základní dokument země zamíří do tamního parlamentu. Členové přípravného výboru už podepsali jeho závěrečnou verzi. S textem dokumentu souhlasili zástupci Šíitů a Kurdů. Sunnité byli podle předpokladů proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstraci iráckých sunnitů | Zdroj: ČTK

Podle agenturních zpráv dnes konečný návrh textu nového základního dokumentu země podepsala valná většina členů iráckého výboru pro přípravu ústavy.

Dva hlavní sunnitští zástupci ve výboru však později uvedli, že tým sunnitských vyjednávačů návrh odmítl. Nelíbí se jim navrhované federální uspořádání Iráku a z toho plynoucí rozdělení přírodních zdrojů - hlavně ropy. Výhrady mají také k roli islámu.

K převzetí a posouzení podepsaného návrhu ústavy se už podle agenturních zpráv sešel irácký parlament. Předseda výboru pro vypracování návrhu ústavy podle agentury AP v projevu k poslancům pogratuloval iráckému lidu k "ústavě, která byla napsána rukama Iráčanů". Zástupci výboru poté začali poslancům nahlas předčítat návrh ústavy.

Agentura DPA informuje s odvoláním na očité svědky, že v rámci příprav na zasedání parlamentu byla už zpřísněna bezpečností opatření kolem zelené zóny. V té se nachází konferenční budova, používaná k zasedání parlamentu. Kromě iráckých policistů a vojáků zaujali údajně kolem daného místa pozice i američtí vojáci v tancích.

Po formálním schválení ústavy v parlamentu ji dnes při slavnostní ceremonii oficiálně představí irácký prezident Džalál Talabání. Konečné slovo pak budou mít voliči, kteří mají o ústavě hlasovat v referendu v polovině října. Nepřijetí ústavy by mohlo ještě zhoršit současnou bezpečnostní situaci v zemi.

Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme