Irácký prezident začal sestavovat vládu

Irácký premiér Ibrahim Džafarí zahájil jednání o sestavení nové vlády. Předpokládá se, že se bude snažit vytvořit tým, ve kterém budou zastoupeny všechny etnické a náboženské skupiny irácké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagdád | Foto: turing.wins.uva.nl

Irácká politická elita se začala po měsících neplodných tahanic konečně věnovat tomu, pro co ji Iráčané v lednu zvolili - tedy sestavování vlády, která bude jednak respektovat výsledky parlamentních voleb, ve kterých zvítězila široká šiítská koalice, a zároveň v ní budou zastoupeny všechny skupiny obyvatel. Především Kurdové a také sunnité, kteří volby většinou bojkotovali. Šiítský premiér Džafárí tak má před sebou nelehký úkol.

Nejsložitější jednání podle zpravodajů probíhají o obsazení takzvaných silových ministerstev a strategicky významného ministerstva pro těžbu ropy. Premiér Džaafarí v nedávném rozhovoru pro CNN uvedl, že hlavní prioritou jeho týmu bude bezpečnost:

Ibrahím Džaafarí musí s novou vládou předstoupit před parlament do 14 dnů. Dalším nelehkým úkolem bude sepsání nové irácké ústavy - její návrh má být hotový do poloviny srpna.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme