Irácký prezident začal sestavovat vládu

Irácký premiér Ibrahim Džafarí zahájil jednání o sestavení nové vlády. Předpokládá se, že se bude snažit vytvořit tým, ve kterém budou zastoupeny všechny etnické a náboženské skupiny irácké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagdád | Foto: turing.wins.uva.nl

Irácká politická elita se začala po měsících neplodných tahanic konečně věnovat tomu, pro co ji Iráčané v lednu zvolili - tedy sestavování vlády, která bude jednak respektovat výsledky parlamentních voleb, ve kterých zvítězila široká šiítská koalice, a zároveň v ní budou zastoupeny všechny skupiny obyvatel. Především Kurdové a také sunnité, kteří volby většinou bojkotovali. Šiítský premiér Džafárí tak má před sebou nelehký úkol.

Nejsložitější jednání podle zpravodajů probíhají o obsazení takzvaných silových ministerstev a strategicky významného ministerstva pro těžbu ropy. Premiér Džaafarí v nedávném rozhovoru pro CNN uvedl, že hlavní prioritou jeho týmu bude bezpečnost:

Ibrahím Džaafarí musí s novou vládou předstoupit před parlament do 14 dnů. Dalším nelehkým úkolem bude sepsání nové irácké ústavy - její návrh má být hotový do poloviny srpna.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme