Irácký soud vydal zatykač na šíitského duchovního Sadru
Irácký soud vydal zatykač na šíitského duchovního Muktadu Sadra. Důvodem je jeho údajný podíl na vraždě iráckého klerika loni v dubnu. Právě Sadrovi stoupenci vyvolávají nynější vlnu násilností v Bagdádu i v dalších iráckých městech. Hlavní město Iráku dnes proto znovu připomínalo válečné bojiště. Při střetech radikálních šíitských muslimů s americkými vojáky zemřelo několik desítek Iráčanů. Na jihu země v Basře obsadili přívrženci radikálního duchovního Mukdady Sadra sídlo guvernéra. Šíitské nepokoje si už v uplynulých dnech na různých místech země vyžádaly desítky životů Iráčanů i nejméně 12 životů koaličních vojáků. Násilnosti hrozí přerůst v povstání proti koaličním jednotkám.
Protesty v chudé šíitské čtvrti Sadr, známé též jako Saddámovo město, vypukly už v neděli a dnes od rána pokračovaly a rozšířily se i do jiných částí Bagdádu. Nad metropolí přelétaly americké vrtulníky Apache a zasahovaly proti radikálům, kteří napadli americký vojenský konvoj a několik vozidel zapálili.
Odpoledne už panoval v těchto bagdádských čtvrtích relativní klid, ale v některých ulicích byla stále vidět zvýšená aktivita koaličních vojáků.
Nepokoje zachvátily i Basru na jihu země. Tam obsadilo podle zpravodajů asi 150 šíitských milicionářů z oddílů Mukdady Sadra sídlo guvernéra. Přidali se k nim i někteří iráčtí policisté, kteří měli budovu střežit. Proti radikálům zasáhli britští vojáci.
Příčinou současných nepokojů, při kterých o víkendu na různých místech Iráku zahynulo několik desítek lidí, je zatčení jednoho z blízkých spolupracovníků radikálního šíitského duchovního Mukdady Sadra. Ten sice výslovně nevyzývá k boji proti Američanům a jejich spojencům, jeho rétorika je však velmi militantní a podle Američanů podněcuje násilí. Oleje do ohně koaliční správa přilila, když počátkem minulého týdne zastavila vydávání novin, které Sadrovy názory šířily.
Americký správce Iráku Paul Bremer dnes uvedl, že nebude tolerovat hrozbu, kterou Sadr a jeho přívrženci představují.
Americké jednotky také obklíčily sunnitské město Fallúdža západně od Bagdádu, kde došlo minulý týden k brutálnímu zabití čtyř amerických civilistů. Dálnice vedoucí do Jordánska byla zcela uzavřena. Podle odpoledních informací stojí americké jednotky stále okolo města a chystají se zřejmě podniknout rozsáhlou operaci.
Zprávy o nových bojích v Iráku Američany zaskočily. Minulý týden na televizních obrazovkách sledovali hořící automobily v ulicích iráckých měst, teď vidí rozezlené davy muslimských věřících. Podle New York Times jsou poslední střety v několika iráckých městech koordinované, experti CNN dodávají, že pokud se do iráckých ulic vydá hodně lidí, bude to pro koaliční síly problém.
Americká média se shodují v tom, že situace se v Iráku velmi zhoršila, trpělivost šíitů vyprchala a soukromé bojůvky islámských lídrů se chopily zbraní. S blížícím se prvním výročím osvobození Bagdádu může být situace horší, naplnily se obavy Evropanů, kteří už dávno požadovali rychlé předání moci Iráčanům.