Irácký vicepremiér Azíz se vzdal spojencům

Bývalý irácký vicepremiér Tárik Azíz se vzdal americkým jednotkám v Bagdádu. Potvrdil to mluvčí amerického velitelství v Kataru. Azíz patřil k nejvýznamnější členům Saddámova režimu a často obhajoval jeho zájmy ve světě. Na seznamu 55 nejhledanějších prominentů, který v podobě hracích karet vydali Američané, zaujímal 43. místo jako piková osmička.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sámir Abdal Azíz Nadžm | Foto: ČTK/EPA

Zdroje z Pentagonu tvrdí, že se Tárik Azíz vzdal dobrovolně. Nedávno prodělal dva infarkty a před vydáním několik dnů vyjednával s pomocí prostředníků s Američany, aby si zajistil dobré zacházení a lékařskou péči, až se dostane do jejich rukou. Televizi CNN to řekla Azízova sestra. Podle ní byli při vicepremiérově vydání američtí armádní lékaři.

Dlouhodobě nejznámější tvář vlády Saddáma Husajna si největší publicitu vysloužila v době první války v Perském zálivu, kdy byl Azíz ministrem zahraničí. Měl diktátorovu důvěru, protože se znali ještě z doby před Saddámovým převzetím moci, v němž mu Azíz pomáhal.

Podle mnohých analýz však tento jediný křesťan v Saddámově vládě nepatřil k tikrítskému klanu a měl tak omezenou moc. Pro Američany by ale mohl být zdrojem cenných informací.

Od vicepremiérova výslechu si slibují pokrok v pátrání po iráckých zbraních hromadného ničení. "Azíz asi přesně neví, kde jsou tyto zbraně ukryty, ale pravděpodobně má všeobecné vědomosti o iráckém programu zbraní hromadného ničení," řekl americký mluvčí. Poukázal na to, že jako vicepremiér musel Azíz vědět o rozhodnutích Saddámovy vlády.

Už včera uvízly v americké síti čtyři velké ryby Saddámova režimu. Nejcennější úlovkem byl Muzahim Saab Hasan Tikrítí. Velitel letecké obrany státu se nachází na desátém místě seznamu pětapadesáti představitelů bývalého iráckého režimu. Na dnes už slavných kartách měl Tikrítí přidělenu pikovou dámu.

Druhým významným zadrženým představitelem je šéf iráckého obranného zpravodajství, generál Zuhajr Tálib Abdas Sattár Nagíb, který se Američanům sám přihlásil ve středu v Bagdádu. Na seznamu nejhledanějších iráckých prominentů měl číslo 21 a na hracích kartách předaných figuroval jako srdcová sedmička.

Američané dopadli i srdcovou šestku - bývalého iráckého ministra obchodu Muhammada Sáliha. Speciální zásahové komando dále lapilo šéfa amerického oddělení irácké tajné služby Sálima Saída Džumajlího, který není zařazen na karetním seznamu. Jeho dopadení prý může výrazně přispět k odhalení iráckých špionážních aktivit ve Spojených státech.

Americké ozbrojené síly v Iráku nyní zadržují 12 z 55 hledaných představitelů bývalého iráckého režimu. Dvanáctý exponent, prezidentův poradce a člen vládnoucí Rady revolučního velení Alí Hasan Madžíd, byl zabit začátkem dubna v Basře. Na seznamu měl Madžíd, přezdívaný chemický Alí, zatím nejvyšší kartu. Představoval pikového krále.

V balíčku dopadených ale stále chybějí všechna čtyři esa: prezident Saddám Husajn, jeho dva synové Kusaj a Udaj a Saddámův osobní tajemník Hamhúd Tikrítí. Samotný vůdce je podle amerického prezidenta George Bushe mrtev nebo byl těžce zraněn během bombardování Bagdádu v první části války. Naznačují to prý informace rozvědky.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme