Irácký viceprezident varuje před unáhleným stažením vojsk

Američtí vojáci se budou moci stáhnout z Iráku nejpozději během půldruhého roku. Do té doby by měl mít Irák vlastní bezpečnostní síly schopné zajistit pořádek. Prohlásil to irácký viceprezident Tárik Hášimí s tím, že odsun koaličních sil by neměl být ukvapený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitevní vrtulník AH-64 Longbow | Foto: GlobalSecurity.org

Hášimí uvítal nově plánovaný harmonogram poslanců USA ke stažení amerických jednotek. Zdůraznil ale, že bez ohledu na tento časový záměr budou moci odejít až poté, co budou domácí ozbrojené síly samy schopny samostatně a profesionálně postarat se o bezpečnost.

Americký prezident George Bush odmítl návrh zákona o stažení amerických vojáků z Iráku do září roku 2008, který odhlasovala Sněmovna reprezentantů. V okamžité reakci na rozhodnutí dolní komory Kongresu varoval, že pokud tento návrh schválí také Senát, bude ho vetovat.

Demokraté prosadili termín odsunu americké armády z Iráku do zákona, který by měl uvolnit skoro 125 miliard dolarů na naléhavé operace v Iráku a Afghánistánu. Pro tento zákon hlasovali také dva republikánští zákonodárci, ale proti se naopak vyslovilo překvapivě 14 demokratů.

Podle pozorovatelů chce většina demokratů tímto způsobem také zablokovat další výdaje na americké síly v Iráku. Většina republikánů varovala, že tento zákon je nebezpečným signálem pro extremisty v Iráku. Všeobecně se také očekává, že americký Senát termín odsunu vojáků z Iráku nepodpoří.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme