Iráckým pilotům pomáhají v boji s Islámským státem i čeští instruktoři

Irácká armáda v posledních dnech slaví vojenské vítězství nad Islámským státem. Džihádisty bombardují také letouny L-159 z vojenské základny v Baladu, kde na ně dohlíží tým českých vojenských poradců. Tam je v neděli navštívil i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Balad (Irák) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aero L-159 Alca (ilustrační foto)

Aero L-159 Alca (ilustrační foto) | Foto: bomberpilot | Zdroj: Wikimedia Commons

„Naším cílem bývají třeba fabriky, kde takzvaný Islámský stát vyrábí výbušniny," popsal Radiožurnálu jeden z iráckých pilotů stojící před bojovým podzvukovým letounem L-159 v hangáru, který tak trochu připomíná obří betonový úl.

S tímto strojem už létá skoro rok. Sestřelení se prý nebojí, jelikož shazuje bomby z bezpečné výšky. Dodává, že velmi oceňuje pomoc poradců z českých vzdušných sil, kteří mají s těmito stroji hodně zkušeností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iráckým bojovým pilotům pomáhají i čeští instruktoři. Více si poslechněte v reportáži Štěpána Sedláčka.

Na základně Balad působí český armádní poradní tým čítající zhruba třicet lidí včetně pilotů a techniků. „Děláme takového ducha. Pokud je něco špatně nebo v průběhu přípravy se něco zjistí, nějaká technická nesrovnalost, tak podle znalostí a zkušeností poradí, jakým způsobem závadu odstranit,“ vysvětluje hlavní český inženýr na základně Balad, která leží zhruba 80 kilometrů na sever od Bagdádu.

Iráčtí technici jsou podle něj stejní jako v jiných částech světa. „Jsou lepší, horší, někdo je snaživější, někdo se víceméně veze, je to jako všude. Nicméně je tady velký progres, co se týče znalostí a zkušeností,“ dodává šéf českých techniků.

A v případě, že si Češi a Iráčané úplně nerozumí je tady kromě překladatelů k dispozici také Sámir Džavat. „My jsme kamarádi. Byl jsem v Brně asi od roku 1981 až do roku 1987. Byli jsme tam studenti,“ říká irácký technik Džavat, který měl možnost krátce mluvit i s českým premiérem.

Korimek

„Korimek" (podle italského výrobce CO.RI.MEC) je kontejner, v něm je postel, stůl, police, židle a okno. Každý korimek představuje veškeré vojákovo soukromí.

Čeští vojáci tráví celou misi na základně Balad. Bydlí nedaleko hangárů v buňkách poblíž vojenského krytu.

„Když jsem tady byl poprvé, měl jsem z toho smíšené pocity, ale pak to ale bylo nad očekávání příjemné. Jde o to, že všichni máme svůj korimek, to znamená, že každý bydlí sám. Takže když má někdo potřebu, nechce nikoho vidět, nechce si s nikým povídat, nechce nikoho slyšet, tak má možnost se zavřít a být sám se sebou, psát si, koukat na film, poslouchat muziku, číst si. Člověk má kam utéct, což je obrovská deviza,“ popisuje šéf českých techniků.

Český letecký poradní tým má mandát do konce příští roku. Do Iráku se ale podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře chystají i další čeští vojáci.

„Připravujeme jednotku vojenské policie, jednotku instruktorů. První část by měla přijet v měsíci říjnu. Další plán je, že vedeme rozhovory o tom, zda sem vyšleme na začátku příštího roku instruktory v oblasti chemického vojska, takže je možné, že sem vyšleme chemické instruktory,“ říká Bečvář.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme