Iráčtí duchovní vyzvali k ukončení násilností v zemi

Iráčtí představitelé různých náboženských směrů podepsali významnou dohodu. V saúdskoarabské Mekce se sešlo nejméně 26 významných osobností duchovního života. Úmluva vyzývá k ukončení násilností a zakazuje útoky na náboženské cíle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

Podle dohody jsou životy všech Iráčanů nedotknutelné. Náboženští vůdci také vyzvali k propuštění všech rukojmí jak muslimů, tak i těch, kteří nevyznávají islám. Vzájemně se dohodli, že nebudou označovat příslušníky jiného náboženského směru za nevěřící, což v islámu znamená praktické vyhlášení rozsudku smrti.

Záštitu nad dohodou má Organizace islámské konference a osobně její generální tajemník. Dohodě z Mekky, která byla podepsána jen několik desítek metrů od největší muslimské svatyně, je v regionu přikládán velký význam. Zároveň ale panují pochybnosti, že se jí podaří bezezbytku naplnit.

Dohoda přišla ve stejný den, kdy se v jihoiráckém městě Amara střetly šíitské milice s iráckou policií. Do bojů se zapojily stovky ozbrojenců a policie musela povolat posily z řad iráckých vojáků.

Říjen je v Iráku jedním z nejkrvavějších měsíců

Poslední měsíc je nejhorší v počtu obětí mezi iráckými civilisty i zahraničními vojáky. Americký prezident George Bush připustil, že situace v Iráku je obtížná a že bude konzultovat případnou změnu taktiky s generály americké armády. Bush ale odmítl, že by se tři týdny před volbami do Kongresu změnila americká strategie v Iráku. Cíle podle něj zůstávají stejné: vytvořit podmínky, aby byla irácká vláda schopna zajistit bezpečnost země a umožnit odchod zahraničních vojsk.

Strategické jednání je reakcí na nebývale vyhrocené násilí v Iráku. Jen tento měsíc tam zahynulo 75 Američanů a pro Američany se tak říjen nejspíš stane nejkrvavějším měsícem za uplynulé dva roky.

Prezident Bush i ministr obrany Donald Rumsfeld potvrdili, že chtějí přesunout co nejvíc zodpovědnosti na iráckou vládu. Bushova administrativa ale zatím neplánuje stahování amerických sil, a to ani přesto, že se blíží volby do Kongresu a s jejím postupem v Iráku nesouhlasí dvě třetiny Američanů.

Alexandr Pícha, Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme