Iráčtí Kurdové prolomili obklíčení hory Sindžár, osvobodili tisíce lidí

Kurdské jednotky Pešmerga v Iráku prolomily obklíčení hor Sindžár. Právě v nepřístupných kopcích se před bojovníky Islámského státu skrývaly tisíce příslušníků náboženské menšiny Jezídů a další Kurdové. Pešmerga ofenzivu v Sindžáru dlouho připravovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přílušníci kurdských jednotek pešmerga | Zdroj: Reuters

Ofenziva začala už ve středu dosud nejintenzivnějšími nálety amerických letadel. Následně potom kurdské jednotky vyrazily z města Zumár, které osvobodily už v říjnu, na jih směrem k hřebeni pohoří Sindžár.

"Mezinárodní koalice nám leteckými údery opravdu vydatně pomáhá. Prvním krokem naší strategie je osvobodit ta území, kterých se před dvěma měsíci zmocnili teroristé Islámského státu. Tam patří i Sindžár nebo křesťanské obce na severu země. A patří tam i okolí Kirkúku," řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva pešmergy Helgurd Mela Alí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kurdové v severním Iráku hlásí úspěch v boji proti Islámskému státu, informuje zpravodaj Štěpán Macháček

Úspěšným postupem Kurdové vytvořili koridor, kterým mohou uprchlíci po měsících v obklíčení pohoří opustit a projít na bezpečná území.

Pešmerga nicméně upozorňuje, že ještě nemá vyhráno, protože pod kontrolou Islámského státu zůstávají města Sindžár, Mosul, Tal Afar. Boj tedy není zdaleka u konce.

Regionální vláda Kurdistánu říká, že jejím cílem je osvobodit ta území, na kterých žijí alespoň částečně Kurdové. Dále než za tento cíl Pešmerga sama jít nechce, ale zároveň připouští ochotu zapojit se do větší akce s účastí irácké armády nebo mezinárodních jednotek.

Americký generál James Terry včera uvedl, že boj proti radikálům z Islámského státu potrvá nejméně další tři roky. V příštích týdnech podle něj zamíří do Iráku víc než tisíc amerických vojenských instruktorů.


Zvětšit mapu

Štěpán Macháček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme