Iráčtí politici osm měsíců po volbách dohodli rozdělení moci

Iráčtí vůdci se osm měsíců po volbách dohodli na ukončení politické krize v zemi. Potvrdili to činitelé ze všech hlavních bloků. Patová situace trvala od březnových voleb, tedy plných osm měsíců. Volby těsně prohrál dosavadní premiér Núrí Málikí. Ten teď má na základě dosažené dohody vést i příští vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí politici se po osmi měsícíh dohodli na nové vládě | Zdroj: ČTK

Vítězi voleb Ijádovi Alávímu a jeho bloku Irákíja se od zimy nepodařilo sestavit dostatečně silnou koalici. Stejně neúspěšný byl také Málikí, který do voleb vedl spojenectví Právní stát.

Přehrát

00:00 / 00:00

O formování nové irácké vlády informoval v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Břetislav Tureček

Málikí teď ale zůstane premiérem a stejně tak bude kurdský politik Džalál Tálabání nadále prezidentem Iráku.

Někdejší premiér Aláví se ale také dostane k moci. Jeho straně připadne vedení parlamentu a bude řídit Národní radu pro strategickou politiku. Tento nově vytvořený úřad má podle pozorovatelů ubrat kompetence předsedovi vlády.

Politická krize spolu s letním odchodem desítek tisíc amerických vojáků výrazně přispěly k nové vlně teroru v Iráku.

Další debakl Američanů

Dnešní výsledek rozhovorů může přinést určitou úlevu a konec politické nestability. Většina komentátorů se ale také shoduje, že nové rozdělení funkcí je dalším debaklem pro americkou politiku v regionu.

Američané hodně tlačili, aby se premiérem nebo alespoň prezidentem stal Aláví. Vůdce bloku Irákíja je sice šíita, ale stáli za ním také menšinoví sunnité i iráčtí křesťané. Mel tedy být jakýmsi konsensuálním politikem.

Irácký premiér Núrí al-Málikí (vlevo) a íránský viceprezident Mohammad Réza Rahímí | Foto: ČTK/AP

Americké zákulisní tlaky diplomatů a tajných služeb ale úspěšné nebyly, vládu má naopak sestavit Núrí Málikí, kterého od samého počátku prosazoval sousední Írán.

Američané přitom už za dosavadní Málikího vlády vedly proti iráckému premiérovi několik diskreditačních kampaní a najali si na něj, jak se později ukázalo, i vlivové agentury.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme