Iráčtí povstalci propustili několik unesených cizinců

Příměří v irácké Fallúdži bylo prodlouženo do pondělního rána. Během dne pak mají pokračovat jednání s povstalci. Fallúdžané si přejí, aby na pořádek ve městě dohlíželi už jen Iráčané. Američtí velitelé tvrdí, že příměří je možné jen tehdy, až Fallúdžané vydají viníky masakru, při kterém 31. března zahynuli čtyři američtí civilisté. Televize Al-Džazíra oznámila, že v neděli podvečer byli únosci propuštěni tři Pákistánci, dva Turci, Ind, Nepálec a Filipínec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká hlídka | Foto: EPA

Podle iráckého Červeného půlměsíce odešlo z Fallúdži asi 5 tisíc rodin. Červený půlměsíc pro ně chce nedaleko města zřídit stanový tábor. Pomoci se chystá Mezinárodní výbor Červeného kříže a Světová zdravotnická organizace.

Iráčtí povstalci propustili na svobodu osm civilistů z několika asijských zemí, které v předchozích dnech vzali jako rukojmí. Informovala o tom satelitní televize Al-Džazíra. Zajatci většinou pracovali v Iráku jako řidiči. Televize odvysílala prohlášení maskovaného muže, podle kterého byli rukojmí propuštěni po výzvě Sdružení muslimských duchovních a poté, co se únosci "ujistili", že zajatci už nebudou spolupracovat s okupačními silami.

Na svobodu se dostali tři Pákistánci, dva Turci, Ind, Nepálec a Filipínec. V posledních dnech povstalci v posledních dnech zajali asi tři desítky cizinců. Předtím propustili britského občana. Mezi nadále zadržovanými jsou Američan, Kanaďan, dva Palestinci a také tři Japonci, kterým podle Al-Džazíry hrozí smrt. Rebelové prodloužili lhůtu, do kdy má Japonsko zahájit stahování svých sil z Iráku, do pondělních 15:00 SELČ. Poté mají začít zajatce zabíjet.

Iráčtí radikálové složí zbraně, pokud koaliční síly nezatknou jejich vůdce Muktada Sadra. Takovou podmínku vyjednala Irácká vládní rada, která zprostředkovává ukončení bojů v západoirácké Fallúdži. Podle koaličních zdrojů, které citovala agentura Reuters, je civilní správce Iráku Paul Bremer návrhu nakloněn. Iráčané podle něj mají dostat možnost rozhodnout o Sadrově zatčení sami. V samotné Falúdži platilo už od nedělního rána prozatímní příměří. Jak ale řekl americký generál Mark Kimmit, pokud další jednání zkrachují, jeho jednotky nebudou váhat s použitím síly.

Během uplynulého týdne bylo podle informací tamní nemocnice zabito při střetech ve Fallúdži zabito na 600 Iráčanů. Ostré boje mezitím pokračovali na dalších místech Iráku. V Bagdádu se koaliční vojáci střetli s povstalci v převážně sunitské oblasti na severu města. Neznámí ozbrojenci v metropoli sestřelili americký vrtulník Apache.

G. Bush: Na termínu předání suverenity se nic nemění

Ofenzíva koaličních sil v Iráku bude v následujících týdnech pokračoval. Ve víkendovém rozhlasovém poselství to řekl prezident George Bush. S tím, jak se blíží 30. červen a předání suverenity, snaží se podle amerického prezidenta malá část Iráčanů vykolejit demokracii a uzurpovat si moc. Rozhodné akce budou pokračovat, dokud se koaliční síly s nepřáteli demokracie nevypořádají.

Prezident Bush se vyjádřil k návrhům, aby se předání suverenity pozdrželo. Podle něj je to přesně to, co si přejí nepřátelé. Ti chtějí podle George Bushe diktovat sled událostí a zabránit iráckému lidu, aby měl v budoucnu skutečný hlas. Nepřátelé chtějí, aby Amerika a její koalice před celým světem zaváhali v naplňování vlastních závazků.

Takové ambice se nepřátelům svobody nepodaří naplnit a Irák získá suverenitu 30. června, slíbil prezident Bush. První muž Ameriky zároveň přivítal aktivní práci OSN v Iráku, jejíž představitelé hledají cesty, jak novou iráckou vládu sestavit.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Igor Maňour, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme