Iráčtí povstalci údajně zabili italského zajatce

Iráčtí únosci údajně zabili jednoho ze čtyř unesených Italů. Podle televize Al-Džazíra také pohrozili, že zavraždí i tři ostatní. Za propuštění rukojmích žádali okamžitý odchod italského vojenského kontingentu. Už čtvrtý den drží neznámí iráčtí ozbrojenci také reportéra Radiožurnálu a zpravodajský tým České televize. Vít Pohanka, Michal Kubal a Petr Klíma zmizeli v neděli na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu. Zatím není známa ani identita únosců, ani jejich požadavky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

irácký povstalec

irácký povstalec | Zdroj: ČTK

Iráčané unesli čtyři italské zaměstnance americké společnosti v pondělí. Televize Al-Džazíra má údajně záběry vraždy jednoho z nich, ale nebude je vysílat, protože způsob zabití je prý bestiální. Únosci v prohlášení uvedli, že rukojmího zabili kvůli tomu, že italský premiér Silvio Berlusconi odmítá stáhnout italské vojáky z Iráku.

Italské ministerstvo zahraničí sdělilo, že zatím zprávu nemůže potvrdit. Ministr Franco Frattini odpoledne prohlásil, že se k vyjednávání o propuštění rukojmích zapojí Írán. Íránská delegace už dorazila do Bagdádu a nevyloučila, že zamíří do Nadžafu, kde sídlí duchovní Muktada Sadr, který stojí za povstáním šíitů.

Italové mají především pomáhat při obnově Iráku, ale byli už dvakrát zataženi do násilností. Minulé úterý se střetli v Násiríji s příslušníky šíitských milicí a v boji přišlo o život 15 Iráčanů a 11 Italů bylo zraněno. Při loňském sebevražedném atentátu v Násiríji zahynulo 19 příslušníků italského kontingentu - 12 karabiníků, pět vojáků a dva civilisté.

Osud Čechů i požadavky únosců zůstávají nejasné

Podle neoficiálních informací by mělo být trio pohřešovaných novinářů v pořádku. Irácký ministr kultury a informací Mufíd Jazairi pro Radiožurnál řekl, že byl jistými zdroji ujištěn, že se žurnalistům nic nestane. Nevyloučil variantu jejich brzkého propuštění.

Náměstek ministra zahraničí Petr Kolář řekl, že čeští novináři jsou naživu, přehnaný optimismus ale podle něj není na místě. "Nechci vzbuzovat přehnaná očekávání, zároveň nevylučuji, že může dojít k nějakému pozitivnímu vývoji. Únosci cizích státních příslušníků v Iráku pokračují, toho plyne naše domněnka, že je ta akce spíše koordinovaná," uvedl Kolář.

reportér ČT Michal Kubal a kameraman Petr Klíma | Foto: ČTK

Nejnovější hypotéza českých úřadů zní, že jde nejspíše o politicky motivovaný únos a v úvahu přichází i výkupné. Kolář připomněl, že ministerstvo přijímá a analyzuje celou řadu informací, často i protichůdných, a především je motivováno zájmem o život a bezpečí českých občanů. Do pátrání zůstává dál zapojena i FBI.

K trpělivosti nabádá také český velvyslanec v Iráku Martin Klepetko. "Na případu pracuje několik zaangažovaných týmů a výsledky od nich chodí velice sporadicky, takže nemůžeme v tuto chvíli říci, že bychom byli nějak hodně blízko řešení," řekl Radiožurnálu Klepetko.

Zpravodaj stanice CNN Tomáš Etzler, který leží se zraněním po výbuchu minometného granátu na americké základně u Falúdži, podpořil teorii, podle níž lidé ministra Jazairiho opravdu mohli s únosci navázat nepřímý kontakt. "Tady mezi těmi kmeny, kde se všechno ví, to si myslím, že by to nebyl pro ty Iráčany, kteří mají styky, takový problém to najít," míní novinář.

Jak hlásí náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev, cesta z Bagdádu do jordánského Ammánu, na které byla unesena trojice českých novinářů, zůstává nadále velmi nebezpečná. Situaci, která na trase Bagdád-Ammán panuje, srovnávají Jordánci s dobou hlavních válečných operací před více než rokem.

Jordánští řidiči taxíků jsou ochotní jet do Bagdádu jen v koloně více vozidel a pouze se svými kolegy. Irácké taxikáře totiž považují za nespolehlivé. Cena za jednu cestu po této trase jedním směrem se mění každý den podle odhadnutého rizika. V těchto dnech se šplhá do závratných výšek.

Za unesené novináře se modlil kardinál

Za zajaté české novináře a všechna rukojmí v Iráku se dnes ve Svatováclavské kapli katedrály svatého Víta konala přímluvná modlitba. Předsedal jí pražský arcibiskup a český primas kardinál Miloslav Vlk. Kardinál má v biskupské konferenci na starosti sdělovací prostředky a k novinářům má blízko. "V takových situacích, jako je tato, je zapotřebí naděje. A myslím, že Svatováclavská kaple a četba bible jsou zdroji naděje," řekl.

V rukou iráckých únosců je nyní na 40 cizinců z 12 zemí. Dnes k nim přibyli další dva Japonci, jeden z nich je novinář. V zemi od minulého týdne probíhá největší vlna násilí od loňského května, kdy USA vyhlásily konec hlavních vojenských operací. Někteří z rukojmích byli propuštěni, jiným hrozí povstalci zabitím, pokud američtí vojáci a jejich spojenci neopustí zemi.

Američané se chystají posílit jednotky v Iráku

O posily žádá především nejvyšší velitel na Blízkém východě John Abizaid. Podle generála není třeba nové jednotky vysílat ze Spojených států, ale jen pozdržet odjezd asi 20 tisíc mužů a žen o tři měsíce. V atmosféře, kdy jsou někteří vojáci v Iráku už rok a jejich rodiny jsou stále nervóznější, znamená posunutí jejich odjezdu domů pro Pentagon velmi riskantní a nepopulární krok.

Vojáci měli slíbeno, že se ze stresu iráckého konfliktu vymaní a nyní místo toho budou riskovat životy o čvrt roku déle. Široké publicity se dostalo americké matce, která hrdě vyslala do Iráku tři dcery. Poté, co tam jedna z nich zahynula, žádá armádu o stažení dalších dvou.

Ministr obrany Donald Rumsfeld by měl o setrvání amerických vojáků v Iráku rozhodnout v nejbližších dnech a má k tomu zelenou od prezidenta Bushe. Ten v noci na dnešek řekl, že koalice předá oficiálně moc Iráčanům přes pokračující boje podle plánu 30. června.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Miroslav Konvalina, Eva Hůlková, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme