Iráčtí povstalci zaútočili na provládní milice

Sebevražedný útočník se odpálil mezi desítkami členů sunnitských milicí, které v Iráku bojují po boku vlády proti teroristům a rebelům. K útoku došlo asi padesát kilometrů jižně od Bagdádu, když členové oddílů čekali na dlužné výplaty. Nejméně devět jich zahynulo, na třicet dalších bomba zranila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

V domobraně slouží tisíce bývalých povstalců, kteří přešli na stranu vlády. Teď se ale ocitli mezi dvěma mlýnskými kameny.

Z jedné strany je napadají rebelové, jako tomu bylo dneska, protože prý slouží okupační moci a loutkové vládě, řízené Američany. Z druhé strany na sunnitskou domobranu v poslední době zaútočila několikrát i samotná irácká vláda a Američané, kteří je podezírají z teroru proti šíitům.

Američané před dvěma lety přetáhli tisíce povstalců do vládního tábora, vyzbrojili je a vycvičili. Na spolupráci kývli kmenoví šajchové, když některé extremistické skupiny namísto boje proti Američanům vraždily stále víc irácké civilisty.

Ted se provládní milice ocitly ve vakuu - Američané je přestávají platit a irácká vláda pro ně nemá dost peněz ani možností pro návrat do civilního života.

Přečtěte si také:
V Iráku hrozí vzpoura milicí, které vytvořili Američané
Američané bojují v Bagdádu proti sunnitské milici, kterou sami vytvořili
Sebevražedný útočník zabíjel mezi zájemci o práci u irácké policie
Sebevražedný nájezd na policejní stanici v Bagdádu zabil 13 lidí
Útoky sebevrahů zabily v Iráku přes sto lidí

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme