Iráčtí rebelové opět zabíjeli

Nejméně čtrnáct iráckých vojáků a policistů dnes přišlo o život při dvou útocích iráckých ozbrojenců. Při útoku rebelů na základnu národní gardy u Baakúby přibližně 60 kilometrů od Bagdádu zahynulo nejméně 8 vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mariňáci se přesunují

mariňáci se přesunují | Foto: USMC

Další oběti tvoří ti, kteří zahnuli po výbuchu auta naplněného trhavinami ve městě Bejdží, které leží nedaleko rodiště svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

Toto město patří do takzvaného sunnitského trojúhelníku. O víkendu zemřelo při útocích ozbrojenců přinejmenším 19 Iráčanů, policistů, vojáků i civilistů. Podle dobře informovaných zdrojů Českého rozhlasu se ale do médií část incidentů vůbec nedostane a to těch, které spadají do běžné kriminální aktivity, kterou dnes mnoho Iráckých nezaměstnaných dělá pro obživu.

K dosud známým problémům v Iráku se začíná přidávat i stupňující se napětí mezi jednotlivými národnostními a etnickými skupinami. Katarská televize Al-Džazíra citovala iráckého ministr zahraničí Hošiár Zibárí, který z podněcování tohoto napětí obvinil příslušníky bývalé vládnoucí strany Baas a stoupence islámské sekty Salafíja.

Iráčané žijící v zahraničí se ode dneška mohou zaregistrovat pro účast v parlamentních volbách ve své zemi. Ty proběhnou na konci ledna. Pro Iráčany žijící v České republice je místem registrace Berlín. Hlasovací místnosti budou otevřeny celkem v šestatřiceti městech ve čtrnácti zemích světa. Podle odhadů se voleb zúčastní zhruba čtyři miliony Iráčanů žijících v zahraničí.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme