Iráčtí šíité mají nového kandidáta na premiéra

V Iráku se objevilo jméno dalšího kandidáta na obsazení premiérského křesla. Je to dosavadní viceprezident Ádil Abd al-Mahdí a nominovala ho šíitská koalice, která skončila v březnových volbách jako třetí. Vítěz voleb Ijád Alláví, ani dosavadní premiér Núrí Málikí, který skončil druhý, totiž nedokázali za sedm měsíců sestavit funkční koalici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená zóna v Bagdádu

Zelená zóna v Bagdádu

Málikí a jeho blok nazvaný Právní stát má velmi blízko ke spojenectví se šíitským uskupením, které skončilo jako třetí. Největším problémem je ale právě samotný Málikí. Má sice podporu sousedního Íránu. V šíitském náboženském proudu v Iráku jsou ale proti jeho setrvání v čele vlády silné výhrady.

Ádil Abd al-Mahdí je tedy kandidátem, který by měl tuto propast překlenout. Pokud by se to podařilo, vládu by nakonec vytvořil druhý a třetí z březnových voleb. Jejich vítěz Aláví by se svým blokem Irákíja musel do opozice.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme