Iráčtí únosci propustili zajaté Rusy

V Iráku byli propuštěni na svobodu dva ruští specialisté, zajatí před týdnem při přepadení neznámými útočníky. Ti při incidentu třetího z ruských pracovníků energetické společnosti Interenergoservis zastřelili. Propuštění rukojmích potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí v Moskvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace v Iráku | Zdroj: ČTK

Oba muži - 34letý Andrej Meščerjakov a 28letý Alexandr Gorděnko - jsou v Bagdádu a jejich zdravotní stav je dobrý, informuje mluvčí ministerstva zahraničí Alexandr Jakovenko. Podle něj k propuštění dvou ruských specialistů došlo díky společnému úsilí ruských úřadů a iráckých politických představitelů i náboženských skupin.

Vedení společnosti Interenergoservis tvrdí, že jsou propuštění v lehkém šoku, ale nakonec prý k jejich osvobození nebylo třeba platit výkupné.

Ministerstvo zahraničí v souvislosti se šťastným koncem únosu znovu vyzvalo ruské pracovníky v Iráku, aby zemi opustili, protože situace v zemi je podle něj krajně nestabilní. Mezitím ale na 200 specialistů energetické společnosti odmítlo nabídku evakuace leteckým speciálem z Bagdádu. Ten se vydá s přibližně 120 občany Ruska do Moskvy až zítra - údajně z technických důvodů.

Od začátku dubna bylo v Iráku uneseno už několik desítek cizinců. Většina z nich byla propuštěna, ale dva z nich jejich únosci zabili - jednoho Itala a jednoho Američana. Jeho smrt nahráli útočníci na video, které pak zveřejnili na internetu.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme