Iráčtí únosci propustili zajatého novináře

Americký novinář francouzského původu Micah Garen, kterého od minulého pátku zadržovali iráčtí únosci, je na svobodě. Zprávu přinesla televize Al-Džazíra, v jejímž vysílání sám Garen své propuštění telefonicky potvrdil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Micah Garen | Zdroj: ČTK

"Jsem velmi vděčný každému, kdo se zasazoval o mou ochranu a o mé propuštění. Děkuji svým přátelům v Násiríji a své rodině a snoubence, kteří se mnou v Násiríji strávili tři měsíce," řekl novinář Al-Džazíře.

Skupina únosců, která si říká Tajná akční skupina Mahdího armády, oznámila záměr propustit novináře už v pátek. Zdůvodnila to Garenovým nesouhlasem s politikou americké vlády. Garen totiž vyzval Spojené státy, aby ukončily boje v Iráku.

Maskovaní únosci přitom ještě ve čtvrtek zveřejnili videonahrávku, na níž hrozili zabitím Garena, pokud americká armáda do 48 hodin neopustí město Nadžaf, kde bojuje se Sadrovými milicemi.

Garen a jeho tlumočník byli přepadeni dvěma ozbrojenými únosci, když procházeli tržištěm v Násiríji, uvedla policie. Novinář uvedl, že pořizoval s malým fotoaparátem snímky, načež došlo k nedorozumění s lidmi, kterým se to nelíbilo.

Garen spolupracuje například s americkým deníkem The New York Times či agenturou AP. V Iríku pracoval na reportáži o plenění archeologických lokalit, informovala jeho snoubenka Marie-Helene Carletonová.

Martin Hromádka, Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme