Napětí na Západním břehu Jordánu roste. Izrael ostřeloval pásmo Gazy, výzva USA situaci neuklidnila

Izraelská armáda při několika raziích na palestinském Západním břehu Jordánu zadržela 17 lidí podezřelých z terorismu. V noci také izraelské letectvo zaútočilo na cíle v pásmu Gazy, čímž podle armády odpovědělo na ostřelování. Napětí mezi Izraelem a palestinskými radikály neustává ani po výzvách amerického ministra zahraničí, který se v týdnu setkal s izraelským i palestinským vedením.

Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2023-02-02t125806z_7_230202-153754_afo.JPG

V časných ranních hodinách izraelské letectvo zasáhlo několik cílů v pásmu Gazy | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

V Izraelském městě Sderot poblíž pásma Gazy ve středu večer zněly sirény a izraelský protiraketový štít sestřelil jednu raketu vypálenou z Gazy. V časných ranních hodinách pak izraelské letectvo zasáhlo několik cílů v pásmu Gazy.

Následky útoků v Jeruzalémě: Premiér Netanjahu oznámil nové represivní kroky proti Palestincům

Číst článek

Izraelská armáda hlásí, že zasáhla sklady chemikálii používaných pro výrobu raket a objekty, kde radikálové vyráběli zbraně. Palestinské zdroje podle katarské televize Al Jazeera zveřejnily záběry zasažených domů v obytných částech hustě obydlené enklávy.

Izraelská armáda zasahovala hned na několika místech na palestinském Západním břehu Jordánu. Armáda přímo nepotvrdila, že by šlo o koordinovaný zásah.

Armáda Izraele a tajná služba Šin Bet zasahovala v Dženínu, Kalkílíji a Nábulusu na severu Západního břehu Jordánu. Palestinci tam na vojáky házeli kameny a podle armády byla slyšet i střelba.

17 zatčených

Další zátahy proběhly v Ramalláhu nedaleko Jeruzaléma a v Hebronu v jižní části Západního břehu Jordánu. Izraelské úřady uvedly, že zatkly celkem 17 lidí, kteří se podle jejich informací bezprostředně chystali provést teroristické útoky na izraelské cíle na okupovaném palestinském území.

Podle armády během zásahů nebyl tentokrát nikdo zraněn. Jde o změnu oproti předešlým dnům, během kterých se násilnosti postupně spíš stupňovaly.

Akce trvají už sedm dní. Rozpoutal je izraelský zásah v Džanínu před týdnem. Izraelské bezpečnostní složky tam přijely zadržet několik radikálů. Následně došlo k přestřelce, při které zemřelo celkem deset Palestinců, kromě ozbrojenců i dvě ženy.

Následovalo několik palestinských útoků a při jednom z nich v anektovaném východním Jeruzalémě zemřelo sedm Izraelců. Násilností přibylo po nástupu nové izraelské vlády. Během ledna zemřelo na obou stranách 35 lidí, civilistů i ozbrojenců. Za celý loňský rok bylo při obdobných útocích obětí 171.

Odškodnění Izraelců

Izraelská vláda zároveň oznámila, že přitvrdí podmínky palestinských vězňů. Uvedla také, že z peněz, které vybírá jménem palestinských úřadů na palestinském území, vyhradí část, kterou pak použije k odškodnění Izraelců poškozených palestinskými útoky.

V týdnu s izraelskými i palestinskými politiky jednal americký ministr zahraničí Anthony Blinken a vyzýval obě strany k uklidnění napětí. Jak píše agentura Reuters nebo izraelský web Times of Israel, letecký úder v Gaze i velmi omezené ostřelování z palestinské enklávy naznačují, že ani Izrael ani Hamás nechtějí další eskalaci napětí.

Netanjahuova nová vláda? Tvoří ji ministr-korupčník a provokatér z Chrámové hory, shrnuje analytik

Číst článek

Ve středu pak palestinské i americké zdroje potvrdily, že Bidenova administrativa tlačí na palestinské úřady, aby posílily svůj bezpečnostní dohled nad lokálními radikály.

Tento problém se projevil zejména v Džanínu a Nábulusu, kde je velmi aktivní celá řada radikálních skupin a palestinské bezpečnostní složky podle izraelských zdrojů prakticky rezignovaly na jejich potlačování.

Právě tím Izrael zdůvodňuje své množící se zákroky v oblastech, které podle platných dohod má mít na starost palestinské vedení a izraelská armáda by tam neměla operovat. Washington teď tlačí na palestinské vedení, aby zpřísnilo svůj dohled a boj proti radikálním skupinám.

premium bootstrap themes

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme