Irák a další země Blízkého východu odmítají blokádu Kataru. Je nelidská, říká Erdogan

Irák odmítá blokádu Kataru. Premiér Hajdar Abádí prohlásil, že izolace nepostihuje vládnoucí režim, ale obyčejné lidi. Šéf iráckého kabinetu ve středu míří do Saúdské Arábie, která stojí v čele tažení proti Kataru. S blokádou nesouhlasí ani další země v regionu. Odmítá ji také Jordánsko, Omán, nebo Turecko.

Dauhá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Zdroj: Reuters

„Katar není země, která by podporovala terorismus. Naopak, Katar, stejně jako Turecko, ukázal naprosto rozhodný postoj proti organizaci Islámský stát, která v našem regionu způsobila tolik destrukce a bolesti," prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s tím, že izolace Kataru je nelidská a odporuje islámským hodnotám.

'Podporuje terorismus, rozvrací stabilitu.' Jak číst velké arabské tažení proti malému Kataru?

Číst článek

Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt, Spojené arabské emiráty a Jemen minulý táden oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem. S touto zemí Perského zálivu přerušily i letecké a námořní spojení.

Spojené arabské emiráty Katar obvinily z "podpory, financování a příchylnosti k teroristickým, extremistickým a sektářským organizacím." Podle Bahrajnu Katar "otřásá bezpečností a stabilitou Bahrajnu a plete se do jeho záležitostí".

Mluví se o podpoře teroristickým skupinám, uvádí se Muslimské bratrstvo, Al-Káida, Islámský stát. Ovšem bez toho, aby některá z dotyčných zemí proti Kataru předložila konkrétní důkazy.

Podobnou protikatarskou kampaň dotyčné země vedly už před několika lety, nyní jsou však jejich opatření důkladnější.

Dopravní blokáda přinutila katarskou vládu hledat nové cesty. Z velkých zaoceánských lodí teď bude na menší plavidla překládat zboží v Ománu. Přístavy ve Spojených arabských emirátech mu totiž zůstávají uzavřené.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme