Irák a OSN: dohoda o inspektorech

Zástupci Organizace spojených národů a Iráku se dohodli na detailech nové mise mezinárodních zbrojních inspektorů, kteří mají podrobit kontrole irácké zbraně hromadného ničení. Dohody bylo dosaženo na závěr dvoudenních jednání ve Vídni. Šéf inspekčního týmu Hans Blix řekl, že irácká strana akceptovala všechna práva inspektorů podle příslušných rezolucí OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo OSN v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Irák akceptuje všechna práva inspektorů, řekl Hans Blix na závěrečné tiskové konferenci. První delegace by měla do Iráku odcestovat v průběhu dvou týdnů s tím, že bude mít naprosto volný přístup k dohodnutým objektům, včetně tzv. citlivých jako například ministerstva obrany. To vše je ale podmíněno přijetím vídeňské dohody Radou bezpečnosti OSN.

Spojené státy krátce předtím zbrojní inspektory požádaly o pozdržení jejich mise v Iráku. Jak uvedl šéf americké diplomacie Colin Powell, americká vláda chce, aby Rada bezpečnosti nejdříve přijala novou rezoluci, která stanoví jiný režim inspekcí.

Podle britského premiéra Tonyho Blaira by svět měl prostřednictvím Organizace spojených národů vyslat iráckému režimu ultimátum. Pokud mu Saddám Husajn nevyhoví, bude třeba přistoupit k vojenskému zásahu. V opačném případě by OSN mohla přijít o veškerou autoritu, uvedl Blair na labouristické konferenci v Blackpoolu.

Svět nyní podle britského premiéra stojí na křižovatce, kdy se rozhoduje, zda zvítězí myšlenka spolupráce, nebo rivalita mezi významnými světovými centry. Pokud Irák nepřijme rezoluci OSN, je nutné zakročit proti Saddámu Husajnovi vojenskou silou. Připravenost k válce, zvláště je-li hlavním nepřítelem diktátor, je jedinou šancí pro mír," prohlásil britský premiér.

Marie Woodhamsová, Simona Hejlová, Marika Táborská, Daniela Hornová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme