Při útoku u iráckého města Karbalá zemřelo nejméně 12 civilistů, k útoku se přihlásil Islámský stát

K odpovědnosti za páteční výbuch minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá se v sobotu přihlásili radikálové z teroristické organizace Islámský stát. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na propagandistickou agenturu radikálů Amak. Při krvavém útoku zahynulo 12 lidí. Dalších nejméně pět jich utrpělo zranění. Všechny oběti jsou civilisté.

Bagdád (Aktualizováno: 21:04 21. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K výbuchu minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá, které leží zhruba 80 kilometrů jižně od Bagdádu (ilustrační foto). | Zdroj: ČTK

Páteční atentát byl jedním z největších útoků na civilisty od roku 2017, kdy Bagdád oznámil definitivní porážku Islámského státu. Spící buňky teroristů nicméně i nadále čas od času páchají v zemi útoky.

V Iráku analyzují DNA ostatků v masových hrobech, objevili je přeživší jezídové

Číst článek

V roce 2014 se bojovníkům Islámského státu podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišli islamisté prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt – iráckého Mosulu a syrské Rakky.

Letos koncem dubna se vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí objevil po pěti letech na propagandistickém videozáznamu. Uznal, že skupina přišla o takzvaný chalífát v Iráku a Sýrii, nicméně dodal, že bitva se Západem a jeho spojenci ještě zdaleka neskončila, a poukázal na úspěchy džihádistů například v Mali, Burkině Faso, Afghánistánu, Srí Lance či Turecku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme