Sebevražední atentátníci zabili v Bagdádu desítky lidí. 'Zem pod nohama se mi otřásala,' popsal svědek

Dva sebevražední atentátníci v pondělí v centru irácké metropole Bagdádu zabili několik desítek lidí, více než stovka osob utrpěla zranění. Údaje o přesném počtu mrtvých se liší, agentura AP mluví o 38, ministerstvo vnitra zatím o nejméně 27. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle AP ale vše ukazuje na teroristickou organizaci Islámský stát, která se přihlásila k podobným útokům v minulosti.

Bagdád (Aktualizováno: 17:35 15. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebevražedný útok v centru Bagdádu. Atentátníci zabili desítky lidí, více než sto zranili | Zdroj: ČTK

Mluvčí ministerstva vnitra řekl, že nálože byly odpáleny na náměstí v centru města, kde se ráno scházejí uchazeči o příležitostnou práci. Právě těch je mezi mrtvými nejvíce.

Na místo přijelo několik ambulancí a bezpečnostní složky oblast uzavřely žlutou páskou. Na sociálních sítích se objevily fotografie z místa, na kterých byly chodníky potřísněny krví, a na zemi ležela bezvládná těla obětí.

Útoky v Bagdádu

Teroristická organizace Islámský stát (IS) má na svědomí i sebevražedný atentát z 3. července 2016, kdy v centru Bagdádu zahynulo 323 lidí. Organizace se přihlásila i k útoku z konce loňského listopadu, kdy si střelba dvou sebevražedných atentátníků v Bagdádu vyžádala nejméně 17 mrtvých. Irák na začátku prosince po třech a půl letech bojů ohlásil definitivní porážku IS. Představitelé irácké vlády a Spojených států nicméně již v minulosti varovali, že IS bude v Iráku páchat další útoky, přestože přišel o území.

Obyvatelé Bagdádu pondělí útok šokoval, protože počet podobných incidentů se v hlavním městě výrazně snížil od chvíle, kdy bojovníci takzvaného Islámského státu přišli o naprostou většinu území, které v zemi kontrolovali.

Zem se otřásla

Místní prodavač oblečení Munsir Faláh útok přežil se zraněními od šrapnelu na hrudi a na pravé noze. „Bylo to strašlivé, cítil jsem, jak se mi pod nohama otřásala zem," řekl. „Spadl jsem na zem a ztratil vědomí, probudil jsem se až v nemocnici," dodal.

Faláh, který má tři děti, viní iráckou vládu, že neudělala dost pro zajištění bezpečnosti obyvatel Bagdádu. „Domnívají se, že Islámský stát je poražen, protože přišel o území, a neobtěžují se zabezpečit Bagdád," řekl.

Majitel obchodu s mobilními telefony Džalál Alí popsal, jak po útoku viděl těla mrtvých, když zrovna vystupoval z autobusu. „Byli jsme naprosto šokováni," řekl s tím, že se schoval mezi auty a zdí. Podobný útok prý očekával od chvíle, kdy irácká vláda oznámila, že se v květnu budou konat volby. „Jsem si jistý, že podobných útoků bude víc," podotkl.

Předseda iráckého parlamentu Salím Džabúrí útok označil za zbabělý čin namířený na nevinné lidi. Zároveň požádal vládu, aby zajistila ve městě bezpečnost. Útok odsoudilo také německé ministerstvo zahraničí a vyjádřilo soustrast příbuzným obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme