Bagdádem otřásly dvě exploze. Sebevražedné útoky nepřežilo nejméně 28 lidí, přes 70 je zraněno

Dva sebevražedné útoky v iráckém hlavním městě Bagdádu si ve čtvrtek vyžádaly nejméně 28 mrtvých a na 73 zraněných. S odvoláním na představitele policie a státní televizi o tom napsala agentura AP. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.

Bagdád (Aktualizováno: 13:17 21. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Incident stal na přelidněném trhu na náměstí Tajaran | Foto: Thaier Al.Sudani | Zdroj: Reuters

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně.

U syrského Homsu vypukl rozsáhlý požár v tamní ropné rafinérii. Těsně předtím se ozval výbuch

Číst článek

Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Ke čtvrtečnímu útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V uplynulých měsících ale Irák zažil útoky Islámského státu i milic. Na americkou přítomnost v Iráku opakovaně útočily místní milice. Raketové útoky cílily zejména na americké velvyslanectví v silně opevněné zelené zóně Bagdádu. Množství těchto útoků se však snížilo, protože v říjnu Íránem podporované ozbrojené skupiny vyhlásily neformální klid zbraní.

Předčasné volby

Sebevražedné útoky jsou jednou z hlavních taktik extremistů, kteří v roce 2014 kontrolovali téměř třetinu Iráku a Sýrie. Islámskému státu se od jeho územní porážky v Iráku v roce 2017 ale jen zřídka podařilo útočit v hlavním městě. Zároveň útoky přišly jen několik dní poté, co vláda rozhodla o vypsání předčasných voleb na říjen.

Premiér Mustafa Kázimí loni v létě oznámil, že se uskuteční předčasné volby, aby byly splněny požadavky protivládních demonstrantů. Ti požadují výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Při demonstracích, které začaly předloni na podzim, přišlo podle AP o život asi 500 lidí. Bezpečnostní složky k rozehnání protestů používaly slzný plyn i ostré náboje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme