Irák odsoudil k smrti sestru lídra takzvaného Islámského státu Bagdádího

Irácký soud ve čtvrtek shledal vinnou z terorismu sestru lídra organizace Islámský stát (IS) Abú Bakra Bagdádího a odsoudil ji k trestu smrti. Její jméno soud nezveřejnil. Informovala o tom agentura AP.

Bagdád (Irák) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí

Vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí | Zdroj: Reuters

Bagdádího sestra podle iráckého nejvyššího soudu poskytovala logistickou podporu a pomáhala (bojovníkům IS) v páchání teroristických útoků. Radikálům v Mosulu, druhém největším iráckém městě, které bylo pod kontrolou takzvaného Islámského státu více než tři roky, podle soudu rovněž distribuovala peníze. Její manžel byl za své členství odsouzen k trestu smrti již dříve.

Co je s Bagdádím? Islámský stát zveřejnil nahrávku, která zpochybňuje vůdcovu smrt

Číst článek

Irácká vláda loni v prosinci oznámila, že IS byl na území Iráku poražen. Stovky žen včetně mnoha cizinek, které byly na teroristickou organizaci napojeny, irácké úřady zatkly. Hlavní trestní soud Iráku mnohé z nich už poslal za mříže nebo je odsoudil k trestu smrti.

Kde se lídr takzvaného Islámského státu Bagdádí nyní ukrývá, není známo. Několikrát se objevily zprávy, že zemřel na následky zranění, která utrpěl v Iráku nebo v Sýrii. Spekulace však zůstává nepotvrzená.

Šestačtyřicetiletý Bagdádí na veřejnosti vystoupil pouze jednou, když se v historicky významné mešitě v Mosulu v létě roku 2014 prohlásil za lídra IS. Stalo se tak pouhých několik týdnů poté, co se teroristická organizace zmocnila Mosulu a velkých částí severního a západního Iráku. Od té doby Bagdádí pouze posílal svým stoupencům audionahrávky, v nichž je vyzývá, aby pokračovali v boji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme