Irák odsoudil k smrti sestru lídra takzvaného Islámského státu Bagdádího

Irácký soud ve čtvrtek shledal vinnou z terorismu sestru lídra organizace Islámský stát (IS) Abú Bakra Bagdádího a odsoudil ji k trestu smrti. Její jméno soud nezveřejnil. Informovala o tom agentura AP.

Bagdád (Irák) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí | Zdroj: Reuters

Bagdádího sestra podle iráckého nejvyššího soudu poskytovala logistickou podporu a pomáhala (bojovníkům IS) v páchání teroristických útoků. Radikálům v Mosulu, druhém největším iráckém městě, které bylo pod kontrolou takzvaného Islámského státu více než tři roky, podle soudu rovněž distribuovala peníze. Její manžel byl za své členství odsouzen k trestu smrti již dříve.

Co je s Bagdádím? Islámský stát zveřejnil nahrávku, která zpochybňuje vůdcovu smrt

Číst článek

Irácká vláda loni v prosinci oznámila, že IS byl na území Iráku poražen. Stovky žen včetně mnoha cizinek, které byly na teroristickou organizaci napojeny, irácké úřady zatkly. Hlavní trestní soud Iráku mnohé z nich už poslal za mříže nebo je odsoudil k trestu smrti.

Kde se lídr takzvaného Islámského státu Bagdádí nyní ukrývá, není známo. Několikrát se objevily zprávy, že zemřel na následky zranění, která utrpěl v Iráku nebo v Sýrii. Spekulace však zůstává nepotvrzená.

Šestačtyřicetiletý Bagdádí na veřejnosti vystoupil pouze jednou, když se v historicky významné mešitě v Mosulu v létě roku 2014 prohlásil za lídra IS. Stalo se tak pouhých několik týdnů poté, co se teroristická organizace zmocnila Mosulu a velkých částí severního a západního Iráku. Od té doby Bagdádí pouze posílal svým stoupencům audionahrávky, v nichž je vyzývá, aby pokračovali v boji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme