Zákaz vycházení a shromažďování. Irácká armáda zavedla po nepokojích v Basře bezpečnostní opatření
Vyhrocená situace v jihoiráckém městě Basra, zmítaném už pátý den krvavými nepokoji, si vyžádala krizové zasedání parlamentu v Bagdádu i nová opatření bezpečnostních sil. V armádním prohlášení, na které se odvolává agentura Reuters, byl v Basře vyhlášen zákaz vycházení platný od sobotních 15.00 SELČ. Armádní velení v rámci mimořádných bezpečnostních opatření zakázalo v Basře shromažďování a utváření skupin lidí, informovala agentura AFP.
Parlament se sešel k mimořádnému zasedání, žádné konkrétní kroky s cílem vyřešit krizi v Basře ale zatím oznámeny nebyly.
Premiér Hajdar Abádí kritizoval před poslanci politickou sabotáž v Basře a vyzval k rozlišování mezi politickou dimenzí protestního hnutí a problematikou veřejných služeb. Někteří z poslanců žádali od vlády jasný harmonogram opatření k uklidnění situace v Basře.
Lidé demonstrují už delší dobu nejen v Basře, ale i v dalších městech na jihu, což jsou oblasti obývané šíity, které minulá vláda vedená sunnity zanedbávala.
Dejte nám práci a skoncujte s chudobou a korupcí, protestují Iráčané napříč zemí
Číst článek
Příčinou jejich nespokojenosti jsou zejména výpadky elektřiny během horkých letních měsíců, nedostatek pracovních příležitostí, nespokojenost s prací úřadů a také korupce. Mnozí obyvatelé města si také stěžují na pronikání slané mořské vody do pitné vody z vodovodu. V nemocnici se kvůli tomu ocitly stovky lidí.
Dvanáct obětí nepokojů
Nepokoje v Basře pokračují už pátým dnem, za tu dobu bylo při nich podle ministerstva zdravotnictví zabito 12 lidí. Tři oběti na životech přibyly podle téhož zdroje jen během noci na sobotu, zraněno bylo 50 lidí, z toho 48 civilistů a dva policisté.
Basra zažila další chaotickou noc, během níž stovky rozezlených demonstrantů napadly a zapálily íránský konzulát a další íránská zájmová zastoupení v Basře. Podle iráckých bezpečnostních složek přišel při útoku na konzulát o život jeden člověk a dalších 11 osob bylo zraněno. Nato byl v Basře vyhlášen od 21.00 (20.00 SELČ) zákaz nočního vycházení.
Pár hodin po jeho ukončení dopadly na letiště v Basře čtyři rakety Kaťuša. Podle nejmenovaného letištního činitele nebyl nikdo zraněn a nebyl ani narušen letový provoz.
O půlnoci místního času byl znovu otevřen hlavní irácký námořní přístav Umm Kasr, když jeho vstupní bránu opustili protestující demonstranti. Ti blokovali přístav od středy, stejně jako dálnici mezi Basrou a Bagdádem.
Přes Umm Kasr do země proudí obilniny, olej a další důležité komodity.