Irák bude přepočítávat volební hlasy, jde o dvě křesla v parlamentu

V Iráku má začít přepočítávání hlasů odevzdaných v březnových parlamentních volbách. O přepočtení hlasů odevzdaných v Bagdádu požádal dosluhující premiér Núrí Málikí. Hraje se o dvě křesla v parlamentu, která mohou zcela zvrátit dosavadní výsledky voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácká republika | Foto: Emanuel Macoun

Ty vyhrála koalice Irácká národní dohoda expremiéra Ajáda Alávího. Získala 91 z 325 parlamentních křesel. Málikího Právní stát skončil s 89 křesly na druhém místě.

„Je pravda, že předběžně oznámené výsledky voleb jsou velmi těsné,“ potvrdila Rádiu Česko velvyslankyně v Iráku Bronislava Tomášová. Doplnila, že premiér Málikí nedůvěřoval volebnímu procesu a vyslovil obvinění, že došlo k velkým volebním podvodům, které se týkají asi 750 tisíc hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci okolo přepočítávání volebních hlasů v Iráku popsala pro Rádio Česko velvyslankyně v Iráku Bronislava Tomášová.

Expremiér Ajád Aláví se z druhé strany bojí toho, že výsledek přepočítání hlasů bude zmanipulovaný. Proto už podle Tomášové deklaroval požadavek na dohled nad přepočítáváním vůči mezinárodnímu společenství a především vůči OSN, které zajišťuje technickou asistenci celému volebnímu procesu. Jak řekla, je téměř jisté, že mezinárodní pozorovatelé se budou procesu přepočítávání účastnit.

„Málikího koalice Právní stát podala stížnost na volební podvody i v jiných provinciích. Tato stížnost již byla justičním panelem vyřešena a byla zamítnuta,“ uvedla velvyslankyně. Bylo prý povoleno sčítání hlasů pouze v Bagdádu a není stále úplně zřejmé, zda budou hlasy přepočítávány v celé provincii Bagdádu nebo jen v některých provincích.

Spory vedou i komisaři

„V této otázce existuje spor mezi komisaři volební komise a snad měli v průběhu víkendu dojít k dohodě, že se opětovně obrátí na justiční soud, aby písemně vysvětlil své rozhodnutí a jasně dal pokyny, jaký rozsah přepočítávání má být,“ popsala Tomášová.

Není podle ní tajemstvím, že nová vláda se bude sestavovat až několik měsíců. Nedřívější termín, kdy by mohla být sestavena, se předpokládá údajně někdy v létě. „Samozřejmě, že procesem přepočítávání hlasů se celá záležitost může ještě protáhnout, neboť v současné chvíli není ani jasné, jaký rozsah přepočítávání bude a poté, co justiční panel toto objasní, bude zapotřebí připravit metodologii přepočítávání, tak, aby skutečně byla zajištěna transparentnost,“ vysvětlila Tomášová.

Samotné přepočítávání údajně odhadují experti OSN na dva týdny. A stále prý není dořešeno zhruba 15 stížností podaných bezprostředně po volbách v březnu. To znamená, že celý proces se může značně prodloužit.

Tomáš Pavlíček, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme