Irák čelí drtivému úderu spojenců

Irák čelí hlavnímu vzdušnému úderu spojeneckých vojsk. Vlna mohutného bombardování večer zasáhla Bagdád, pod těžkou palbou se ocitla i města Mosul a Kirkúk na severu země a Husajnovo rodiště Tikrit. Spojenecké jednotky mezi tím pronikají stále hlouběji do Iráku. Na západě země se jim podařilo obsadit dvě letecké základny. Iráčané na nich údajně ukrývali rakety Scud. Na jihu Iráku Američané narazili na odpor iráckých sil nedaleko města Násiríja. Zůstávají na svých pozicích zhruba 160 kilometrů ve vnitrozemí. Podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda začíná irácký režim ztrácet kontrolu nad zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bombardování Bagdádu

bombardování Bagdádu | Zdroj: ČTK

Třetí a dosud nejmohutnější vlna bombardování je začátkem intenzivní kampaně Šok a hrůza. Oznámili to ve Washingtonu představitelé Pentagonu. Hned na to, krátce po 18:00 našeho času začaly na Bagdád a několik dalších klíčových měst dopadat bomby.

Rakety zasáhly řadu cílů. Jak bylo vidět na záběrech arabských televizních stanic, desítky domů hoří a město ozařují plameny. Mezi zasaženými cíly jsou také prezidentský palác a další budovy iráckého velení. Podle agentury Reuters byl zasažen Republikánský prezidentský palác v centru metropole, který užívá i elitní Republikánská garda.

Ulicemi se rozléhají sirény sanitek. Analytici v oblasti se shodují, že narozdíl od předchozích dvou vln bombardování budou tentokrát zřejmě značné oběti na životech.

Kolem půlnoci našeho času se nad Bagdádem znovu rozezněly sirény ohlašující letecký poplach. Stalo se tak jen několik minut poté, co byl odvolán ten předešlý. Na město už dopadly stovky střel s plochou dráhou letu.

Nedaleko hranice s Irákem hoří íránský ropný sklad, který zasáhla raketa. Dva lidé byli zraněni. S odvoláním na íránský vládní zdroj to oznámila agentura Reuters.

Nynější rozsáhlé bombardování má podle amerických odhadů trvat 24 až 48 hodin a má při něm být použito na 3000 střel s plochou dráhou letu Tomahawk, vypálených z amerických válečných lodí v Rudém moři a v Perském zálivu, a také z ponorek. "V příštích hodinách budou zasaženy stovky vojenských cílů," řekl šéf sboru náčelníků štábů americké armády Richard Myers.

Do akce byly nasazeny strategické bombardéry B-52 a neviditelné stroje Stealth, které shazují elektronicky naváděné pumy. Brzy mají zasáhnout i tisíce příslušníků 101. letecké divize vybavení 270 bojovými vrtulníky Apache. Vyrazily už ze základen v Kuvajtu.

Pěchota postupuje pouští na Bagdád

V plném proudu je také invaze pozemních jednotek. Na západním křídle útoku pronikly americké mechanizované jednotky včetně tanků Abrams 160 kilometrů do iráckého vnitrozemí a prakticky bez odporu pokračují pouští směrem na Bagdád. Irácké velení ovšem takové informace popírá a tvrdí, že Američané nepronikli dál, než několik kilometrů za kuvajtsko-iráckou hranici. Koalice hlásí stovky zajatých iráckých vojáků.

Ministr obrany Donald Rumsfeld na tiskové konferenci ve Washingtonu prohlásil, že irácké síly kladou jen minimální odpor. Dokládá to i záběr televize CNN, na kterém Iráčané vítají spojenecká vojska. Vojáky zdravili a podávali jim ruce. Podle předsedy sboru náčelníků štábů americké armády Richarda Myerse mají být ještě během dneška zabezpečena ropná pole na jihu Iráku.

Spojenecké jednotky podle všeho obsadily strategický přístav Umm Kasr. "Včera irácké ministerstvo informací deklarovalo, že přístav Um Kasr má plně v rukou. Teď mají kontrolu nad celým přístavem spojenecká vojska," potvrdil Donald Rumsfeld. Svědčí to podle něj o tom, že irácký režim začíná ztrácet kontrolu nad zemí.

Americký tank M1A1 Abrams | Foto: The Rebbe & The Secret

Komplikovaná je situace východněji, kde Iráčané kladli celý den odpor u města Nasíríja. Odehrávají se tam boje a spojenci nasadili rakety.

Britská námořní pěchota pokračuje pomalu směrem na Basru, druhé největší město v Iráku a hlavní středisko jihu země. Rozhodující boj o ni byl ohlášen na dnešní noc. Bagdád se od tohoto hlavního přechodu přes Eufrat nachází ve vzdálenosti zhruba 375 kilometrů. Pozemní jednotky podporují letadla Harrier. Jak Um Kasr, tak přístav u Basry jsou důležité pro zajištění logistické podpory postupujících jednotek.

Britsko-americké jednotky už pronikly také za ropné pole Rumajla na irácko-kuvajtské hranici. Zatím ale nehlásí, že by bylo celé pod jejich kontrolou. Při přestřelce, která provázela postup k Rumajle, přišel o život jeden příslušník americké námořní pěchoty.

Irák zakázal CNN válku v přímém přenosu

Irácká vláda v pátek nařídila štábu americké zpravodajské stanice CNN opustit Bagdád. Televize tak zřejmě přijde o možnost vysílat "válku v přímém přenosu." Představitel iráckého ministerstva informací tento krok zdůvodnil tím, že se CNN stala nástrojem propagandy k šíření lží a pověstí. CNN byla poslední americkou televizí, která byla v Bagdádu přítomna.

Američané si průběh operace pochvalují

Spojené státy jsou s dosavadním průběhem operace Irácká svoboda spokojeny. Ministr zahraničí Colin Powell ve Washingtonu řekl, že osvobození Iráku probíhá nezadržitelně, změna režimu v Bagdádu je nevyhnutelná a iráčtí vůdci by měli uznat, že jejich dny jsou sečteny.

Kromě dobytí přístavu Umm Kasr je největším americkým úspěchem získání kontroly nad dvěma letišti na západě Iráku, odkud by mohl být raketami Scud ohrožen Izrael. Vojáci tam nenarazili na výraznější odpor irácké obrany. Armádní zdroje spojenců tvrdí, že základny označované jako H-2 a H-3 jsou prozatím pod předběžnou kontrolou. To nejtěžší však teprve přijde, shodují se činitelé ve Washingtonu.

Pentagon čeká na podrobnější zprávy z Bagdádu, které by měly potvrdit nebo vyvrátit spekulace o osudu iráckého vojenského velení po prvním bombardování. Americká televize ABC s odvoláním na zpravodajské zdroje tvrdí, že irácký prezident Saddám Husajn byl při náletu na Bagdád zraněn. Objevily se i pověsti o jeho smrti. Bílý dům však přiznává, že neví nic o osudu Saddáma ani jeho synů.

Americký prezident odjel do Camp Davidu a nechává konkrétní kroky operace Irácká svoboda na vojenském velení. Americká média se podivila, že prezident nesleduje válku v přímém přenosu na televizní obrazovce. V Pentagonu je vidět v televizi jen část masivní kampaně, která uvrhla iráckou armádu do úplného zmatku.

Turci otevřeli nebe americkým letadlům

Znepokojení vyvolávaly jen neshody Američanů s Tureckem ohledně přeletů letadel. Večer ale Turecko s otevřením vzdušného prostoru Spojeným státům souhlasilo. Potvrdil to turecký ministr obrany Vekdi Gdonul. Pro americké letouny budou otevřeny dva koridory. Lety začnou podle televizní stanice CNN-Turk okamžitě. Washington si od rozhodnutí svého blízkého severoatlantického spojence slibuje usnadnění postupu hlavních invazních sil, které pokračují od jihu.

USA zároveň jednají s Tureckem o jeho záměru vojensky operovat v hraniční oblasti s kurdskou částí Iráku. Do iráckého Kurdistánu se dnes v noci vrátila delegace složená z kurdských zástupců i členů irácké opozice. Výsledky jednání dosud nejsou známy, turecký parlament však ve čtvrtek povolil vstup svých jednotek do iráckého Kurdistánu.

Nutnost své případné přítomnosti Turci zdůvodňují potřebou čelit možné humanitární katastrofě, podobné té v roce 1991, ale zejména snahou kontrolovat kurdské povstalecké i autonomní organizace. Vstup turecké armády proto iráčtí Kurdové důrazně odmítají s výhrůžkou, že proti okupaci budou bojovat. Vstup tureckých jednotek zatím nepovolili ani Američané.

Kuvajt znovu děsily irácké rakety

Ani v pátek neustávaly útoky iráckých raket na Kuvajt. Před půlnocí místního času byl v Kuwait City znovu vyhlášen letecký poplach, v pořadí už třetí. Poté, co se sirény signalizující nebezpečí raketového útoku rozezněly v průběhu rána, kdy rakety Scud mířily i do oblasti jednotky čekých chemiků, nastal odpoledne klid.

Obyvatele kuvajtské metropole uklidnily mimo jiné i zprávy, že koaliční jednotky obsadily dvě letiště na jihu Iráku. Poklidnou večerní atmosféru však znovu přerušilo kvílení sirén před půlnocí. Zatím nebylo potvrzeno, zda šlo pouze o planý poplach, popřípadě kam dopadla či byla zničena irácká raketa, která jej vyvolala.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Pavla Jazairiová, Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme