Irák chce prověřit aféru s nefunkčními detektory na výbušniny

Irácký premiér Núrí Málikí nařídil vyšetřit rýsující se aféru kolem nákupu a používání vadných přístrojů na odhalování bomb. Tamní vláda nakoupila tyto detektory od britské firmy za miliony dolarů, nyní ale vyvstalo podezření, že jsou nefunkční a jejich použití možná stálo životy tisíců lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hledání min a jiných výbušnin | Foto: 601. skupina speciálních sil

Mezitím už britské ministerstvo obchodu zakázalo vývoz zvláštního detektoru, který podle tvrzení výrobce odhaluje bomby pro teroristické útoky. Důkladné vyšetřování BBC totiž dospělo k závěru, že detektor k danému účelu neslouží a jedná se o podvrh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti aféry přiblížil spolupracovník ČRo Milan Kocourek.

Po důkladném rozboru přístroje na univerzitě v Cambridge se zjistilo, že přístroj není schopen odhalit vůbec žádnou výbušninu. Také americké testy detektoru byly jednoznačně negativní. Testy prokázaly neúčinnost přístroje a i podle nich se jedná o jasný podvrh.

Irácký ministr vnitra přitom tvrdí, že přístroj odhalil šestnáct tisíc bomb. Nicméně inspektorát ministerstva vnitra prozradil zpravodaji BBC, že provádí vlastní vyšetřování kvůli podezření z korupce.

Milan Kocourek, Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme