Irák hlásí 23 mrtvých po údajném spojeneckém náletu

Irácká agentura INA tvrdí, že při úterním náletu amerických a britských letadel v severním Iráku přišlo o život 23 lidí. Spojené státy ale toto tvrzení odmítají. Podle Pentagonu k žádnému útoku spojeneckých sil nedošlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Washingtonu uvádí zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, mluvčí amerických jednotek v Evropě major Edward Loomis označil tvrzení Bagdádu za naprosto falešnou zprávu. Podle irácké agentury INA bombardovala americká a britská letadla v bezletové zóně na severu Iráku město Tell Afar nedaleko Mosulu. Útok prý zasáhl skupinu hráčů fotbalu a vyžádal si životy 23 lidí. Pentagon a britské ministerstvo obrany ale tyto zprávy rezolutně vyvracejí. Podle Pentagonu spojenecká letadla v severním Iráku vzlétla k "rutinní misi", během níž nesvrhla žádné nálože a nezaměřila žádný cíl.

Podle televizní stanice CNN Američané připustili, že spojenecké letouny byly ostřelovány iráckou protileteckou obranou. Americká a britská letadla prý ale útok neopětovala a v pořádku se vrátila na základnu v Turecku.

Bezletové zóny na severu a jihu Iráku vyhlásili západní spojenci v roce 1991 po porážce iráckých jednotek, které v oblasti Perského zálivu rozpoutaly válečný konflikt invazí do Kuvajtu. Dodržování zákazu letů v těchto zónách kontrolují americké a britské letouny.

Olga Krupauerová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme