Irák hrozí na letišti protiúderem sebevrahů

Spojenecké jednotky ovládly mezinárodní letiště u Bagdádu a přejmenovaly ho ze Saddámova na Bagdádské. Irácká strana naopak tvrdí, že její armáda u letiště spojenecké vojáky obklíčila a hrozí jim neobvyklou protiakcí. V samotném Bagdádu nadále pokračují vzdušné údery. Klíčovou bitvu o metropoli očekávají odborníci do dvou až šesti dnů. Američtí vojáci mezitím hlásí z Iráku dva nálezy podezřelých chemických látek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje na bagdádském letišti

boje na bagdádském letišti | Zdroj: ČTK

Irák potvrdil, že spojenci obsadili bagdádské mezinárodní letiště u Bagdádu. Podle ministra informací Muhammada Sahháfa jsou ale americké jednotky v obklíčení a z pasti, kterou jim přichystali iráčtí vojáci, neuniknou. Sahháf prohlásil, že letiště bude dobyto zpět dnes v noci při nekonvenční akci. Později upřesnil, že tato akce neznamená nasazení chemických nebo biologických zbraní, ale operaci sebevražedných útočníků. Nikdo z Američanů nevyvázne živý, dodal.

Brigádní generál Petr Pavel, který je na hlavním velitelství koalice v Kataru, Radiožurnálu řekl, že situace je složitá a letiště ještě není zcela pod kontrolou amerických jednotek. "Na základě cíleného bombardování objektů na letišti byla výrazně oslaběna jeho ochrana, přesto se uvnitř letiště a v jeho nejbližším okolí ještě nacházejí místa odporu, která americké jednotky dosud neovládly. Takže kolem aletiště a někde i naletišti stále probíhají boje."

Další jednotky postupují k Bagdádu z jihovýchodu. V oblasti města Kút se vzdalo 2500 příslušníků irácké Republikánské gardy. Oznámilo to námořnictvo s tím, že celkový počet zajatců tak stoupl na 9000. Pokud se zpráva potvrdí, bude to pro Washington a Londýn znamenat výrazné povzbuzení. Původní předpoklady, podle nichž se Iráčané měli postupujícím spojencům vzdávat ve velkém, se totiž zatím plnily jen sporadicky.

Irácký prezident Saddám Husajn v televizním projevu řekl, že spojenecké jednotky obešly iráckou obranu před Bagdádem, a vyzval Iráčany k mocnému úderu. Irácká státní televize večer vysílala také záběry Saddáma Husajna procházejícího se jásajícím davem v bagdádské čtvrti Mansúr.

Bombardování Bagdádu pokračuje v centru města i na okraji. Terčem vzdušného útoku je také prezidentský palác využívaný prezidentem Saddámem Husajnem a jeho mladším synem Kusajem. Na přelétávající letadla útočí irácká protiletadlová obrana.

Už třetí den jsou zavřeny všechny obchody, jenom pár lidí se dnes pokoušelo dokoupit poslední zásoby pro případ obléhání města. Bagdád už je skoro 24 hodin bez elektřiny. Spojenci prohlašují, že přerušení dodávek nemají na svědomí oni. Podle všeho vypnula elektřinu sama irácká strana, oficiální důvod ale nesdělila.

Továrna skrývala podezřelé látky

První podezřelé látky byly nalezeny v továrně ve městě Lafitíja asi 40 kilometrů jižně od Bagdádu. Američtí vojáci tam objevili tisíce krabiček, které obsahovaly ampule s neznámou tekutinu a bílý prášek. Později oznámily americké zdroje ve stejné oblasti druhý obdobný nález domnělých chemikálií. Americký brigádní generál Brooks z velení spojeneckých sil v Kataru uvedl, že je předčasné tvrdit, že by se jednalo o chemické nebo biologické zbraně, vyloučit to ale zatím nelze.

Na místo byli vysláni experti, aby látky prozkoumali. "První zprávy naznačují, že to jsou pravděpodobně jen výbušniny," řekl nejmenovaný americký zdroj AP. Kromě bílého prášku sklady ukrývaly také dokumenty o vedení chemické války v arabštině a protilátku proti nervovému plynu.

Americká televizní síť MSNBC také oznámila, že v řece Eufrat poblíž Násiríje byl nalezen kyanid a yperit ve vysoké koncentraci.

Britové hlásí úspěchy v Basře

Britští vojáci postoupili u jihoiráckého střediska Basra. Jednotky jsou nyní podle velení protiirácké koalice asi šest kilometrů od centra města. Jejich postup podporovaly tanky a vrtulníky. Basra zůstává střediskem tuhého odporu a teorie, že by v ní mohlo dojí k protisaddámovskému povstání se nepotvrdila. Dnešní zprávy o postupu Britů jsou ale koaličním velením zdůrazňovány jako velký úspěch.

Humanitární situace domorodců je podle neúplných informací velmi špatná. Mnozí pozorovatelé se ptají, jak mohou koaliční jednotky doufat v dobytí Bagdádu, když nejsou schopny dostat pod kontrolu mnohem menší Basru. Britové také stupňují přesvědčovací rozhlasovou a letákovou kampaň, ve kterém vysvětlují iráckým obyvatelům, že válčí s režimem Saddáma Husajna a ne s nimi.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Sebevražedný útok zabil tři spojenecké vojáky

Američtí vojáci invazních sil se mezitím stali obětí dalšího sebevražedného útoku. Tři muže usmrtila exploze civilního auta na jejich kontrolním stanovišti. Výbuch zabil také řidiče a těhotnou ženu. Incident se odehrál ve čtvrtek večer 18 kilometrů jihozápadně od přehrady Hadísa, když civilní auto přijelo ke spojeneckému zátarasu. Přehrada leží severozápadně od Bagdádu asi 130 kilometrů od irácko-syrské hranice.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na tomto serveru

Milan Kopp, Jaromír Janev, Michal Kubal, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme