V Iráku neznámí střelci zabili mladou aktivistku. Jedná se už o třetí podobný útok za poslední týden

Mladá aktivistka byla ve středu zabita v Basře, na jihu Iráku, když na auto, ve kterém seděla, začal střílet neznámý útočník. Další tři ženy, které s ní v autě seděly byly zraněny a jedna z nich později zemřela, píše server Al Džazíra.

Basra / Írák Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Truchlící nesou rakev zesnulé aktivistky Riham Jakúbové.

Truchlící nesou rakev zesnulé aktivistky Riham Jakúbové. | Foto: Essam al-Sudani | Zdroj: Reuters

Doktorka Riham Jakúbová se účastnila tamních protestů od roku 2018. Byla známa organizováním pochodů za práva žen. Už v minulosti dostávala výhrůžky smrti, když se účastnila kurzů organizovaných americkým konzulátem v Basře v letech 2017 a 2018.

Vražda Jakúbové je za poslední týden už třetím podobným incidentem, kde střelci útočili na protivládní aktivisty, upozorňuje Al Džazíra. Při dřívějších útocích jedna aktivistka zemřela a další dvě ženy byly postřeleny z projíždějícího auta.

Organizace Euro-Med Human Rights Monitor vraždu Jakúbové odsoudila. „Pokračující situace beztrestnosti v Iráku podporuje eskalaci systematických vražd mimo hranice zákona,“ napsala ženevská organizace ve svém prohlášení.

Násilí proti politickým aktivistům i novinářům totiž v Iráku roste. V říjnu 2019 navíc byly stovky lidí zabity při protestech proti korupci, ekonomické krizi i zahraničnímu vlivu v zemi. Tisíce dalších byly zraněny, připomíná britská BBC.

V Iráku byl zabit vládní poradce a přední expert na Islámský stát Hášimí. K činu se zatím nikdo nehlásí

Číst článek

Nástup koronaviru demonstrace v zemi utlumil. Lidé ale znovu začali protestovat a dožadovali se základních služeb. Krátce po vypuknutí nové vlny protestů byla minulý pátek zabita aktivistka Tasín Usámová, což protesty ještě umocnilo.

Bezpečnostní složky ale do demonstrantů, kteří v Basře házeli kameny a benzinové bomby na dům guvernéra, začali střílet. Premiér Mustafa Kázimí v reakci v pondělí propustil šéfa Baserské policie i národní bezpečnosti a nařídil násilnosti vyšetřit.

Minulý měsíc neznámý střelec zabil vládního poradce Hišáma Hášimiho v centru Bagdádu po tiskové konferenci, na které kritizoval chování jedné z hlavních ozbrojených frakcí v zemi.

Organizace Euro-Med Monitor prohlásila, že jedním z hlavních důvodů, proč násilí proti aktivistům a novinářům stále eskaluje, je absence řádného vyšetřování. Za činy tak vlastně není nikdo dohnán k odpovědnosti, zakončuje Al Džazíra.

per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme