V Iráku neznámí střelci zabili mladou aktivistku. Jedná se už o třetí podobný útok za poslední týden

Mladá aktivistka byla ve středu zabita v Basře, na jihu Iráku, když na auto, ve kterém seděla, začal střílet neznámý útočník. Další tři ženy, které s ní v autě seděly byly zraněny a jedna z nich později zemřela, píše server Al Džazíra.

Basra / Írák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Truchlící nesou rakev zesnulé aktivistky Riham Jakúbové. | Foto: Essam al-Sudani | Zdroj: Reuters

Doktorka Riham Jakúbová se účastnila tamních protestů od roku 2018. Byla známa organizováním pochodů za práva žen. Už v minulosti dostávala výhrůžky smrti, když se účastnila kurzů organizovaných americkým konzulátem v Basře v letech 2017 a 2018.

Vražda Jakúbové je za poslední týden už třetím podobným incidentem, kde střelci útočili na protivládní aktivisty, upozorňuje Al Džazíra. Při dřívějších útocích jedna aktivistka zemřela a další dvě ženy byly postřeleny z projíždějícího auta.

Organizace Euro-Med Human Rights Monitor vraždu Jakúbové odsoudila. „Pokračující situace beztrestnosti v Iráku podporuje eskalaci systematických vražd mimo hranice zákona,“ napsala ženevská organizace ve svém prohlášení.

Násilí proti politickým aktivistům i novinářům totiž v Iráku roste. V říjnu 2019 navíc byly stovky lidí zabity při protestech proti korupci, ekonomické krizi i zahraničnímu vlivu v zemi. Tisíce dalších byly zraněny, připomíná britská BBC.

V Iráku byl zabit vládní poradce a přední expert na Islámský stát Hášimí. K činu se zatím nikdo nehlásí

Číst článek

Nástup koronaviru demonstrace v zemi utlumil. Lidé ale znovu začali protestovat a dožadovali se základních služeb. Krátce po vypuknutí nové vlny protestů byla minulý pátek zabita aktivistka Tasín Usámová, což protesty ještě umocnilo.

Bezpečnostní složky ale do demonstrantů, kteří v Basře házeli kameny a benzinové bomby na dům guvernéra, začali střílet. Premiér Mustafa Kázimí v reakci v pondělí propustil šéfa Baserské policie i národní bezpečnosti a nařídil násilnosti vyšetřit.

Minulý měsíc neznámý střelec zabil vládního poradce Hišáma Hášimiho v centru Bagdádu po tiskové konferenci, na které kritizoval chování jedné z hlavních ozbrojených frakcí v zemi.

Organizace Euro-Med Monitor prohlásila, že jedním z hlavních důvodů, proč násilí proti aktivistům a novinářům stále eskaluje, je absence řádného vyšetřování. Za činy tak vlastně není nikdo dohnán k odpovědnosti, zakončuje Al Džazíra.

per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme