Belgičan dostal v Iráku trest smrti za spolupráci s Islámským státem. Usvědčily ho fotky v mobilu

Irácký soud v pondělí vynesl trest smrti nad Belgičanem, který bojoval v řadách teroristické organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Irácké soudy již nejvyšší trest uložily desítkám džihádistů původem ze zahraničí.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácké soudy už uložily trest smrti desítkám přívrženců tzv. Islámského státu. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Bagdádský soud shledal 23letého belgického občana Bilala Marchohiho vinným z členství v teroristické organizaci IS a z činnosti v její prospěch. Jako důkazy, které vedly k Marchohiho usvědčení, posloužily fotografie a videa z jeho vlastního mobilního telefonu. Ten se u něj našel v roce 2017, kdy Belgičana irácké síly zadržely v Mosulu na severu země.

Arabsko-syrská koalice postupuje při dobývání poslední bašty Islámského státu pomalu. Zabila 15 bojovníků

Číst článek

Marchohi, který pochází z Antverp, u soudu popřel, že by byl členem teroristické organizace. Od počátku také odmítal, aby jej soudili v Iráku. „Měl bych být stíhán v Belgii. Jsem belgický občan,“ řekl.

Belgické ministerstvo zahraničí uvedlo, že nebylo v jeho pravomoci jakkoli do procesu zasáhnout. Irácké vládě dalo prý ale jasně najevo, že Belgie z principu nesouhlasí s trestem smrti.

Marchohi je druhým belgickým občanem odsouzeným v Iráku k trestu smrti kvůli členství v IS. Již loni v květnu dostal v Bagdádu nejvyšší trest Tarik Jadaoun. Irácké soudy k trestu smrti odsoudily stovky lidí usvědčených z členství v IS. Desítky z nich pocházejí ze zahraničí.

Radikálové z Islámského státu v roce 2014 obsadili třetinu Iráku. Na území vyhlásili chalífát. V Iráku byl IS poražen v roce 2017, v Sýrii se jeho konec blíží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme