Irák jásá. Ztracené artefakty se našly u premiéra v krabici

V úřadu iráckého premiéra se našly stovky vzácných artefaktů pohřešovaných po krádežích v muzeích. Některé z nich jsou staré tisíce let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova bagdádské hudební a baletní školy | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Kdysi byly propašovány z Iráku a skončily ve Spojených státech. Před půldruhým rokem se sice vrátily do země svého původu. Záhy se ale ukázalo, že nikdo neví, kde vlastně skončily. Teď je tomu jinak. Skončily v lepenkových krabicích hned vedle místnosti, kde se vaří pro iráckého premiéra.

Nikdo oficiálně neví, kdo zmatky způsobil. Irácký ministr odpovědný za památkovou péči říká, že za to mohou nesprávné předávací procedury. „Zdá se zřejmé, že Američané předměty, které byly dříve nezákonně vyvezeny z Iráku, dodaly zpět v pořádku. Vina bude tedy nejspíš na irácké straně,“ myslí si zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O iráckých artefaktech mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Milan Slezák

V lepenkových krabicích vedle premiérské kuchyně se ukrývalo celkem 638 předmětů počínaje šperky přes hliněné tabulky s texty až po bronzové figuríny. V předmětech se odráží šest tisíc let stará historie. Podle jedné irácké znalkyně umění tam skutečně jsou zastoupené předměty z dob Sumerů, Babyloňanů i z období islámského.

„Zdá se, že nešlo o úmysl, ale spíše o šlendrián. Vypadá to, že irácká státní správa nefunguje tak, jak by měla. Ale konec dobrý, všechno dobré. Památky se vrátily zpět do své vlasti a budou vystaveny,“ dodal Slezák.

Milan Slezák, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme