Irák je opět suverénním státem

Dočasná irácká vláda převzala moc v zemi. Koaliční správa, která spravovala Irák od loňské války, ji tamním představitelům nečekaně předala už v pondělí, namísto 30. června, na kdy bylo předání plánováno původně. Ceremoniál byl až do poslední chvíle pečlivě utajen. Bezpečnost Iráku ale budou nadále zajišťovat koaliční jednotky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér a prezident Iráku

premiér a prezident Iráku | Foto: EPA

Zpráva o předání moci přišla jako blesk z čistého nebe. Podle představitelů iráckého ministerstva vnitra se tak stalo z bezpečnostních důvodů, aby ozbrojenci nemohli ohrozit nejvyšší představitele jak irácké, tak spojenecké správy.

Ceremoniál předání právních listin se konal v 8:30 SELČ v Bagdádu v areálu sídla dosavadní koalice. Zúčastnil se ho dosavadní koaliční správce Iráku Paul Bremer, prezident Ghazí Javar a zástupci irácké dočasné vlády včetně premiéra Ajáda Alávího. Americkou armádu zastupoval pouze zástupce velitele operací v Iráku Mark Kimitt.

Iráčtí činitelé přijali listiny o předání moci v malé místnosti za účasti jen úzkého kruhu vybraných novinářů. Podle televize CNN vládla při ceremoniálu velmi dobrá a uvolněná nálada, ale nad celým areálem přelétávaly vrtulníky. Slavnostní předání moci bezpečnostně zajišťovala americká armáda.

Jako první se k předání moci vyjádřil irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí, který je na summitu NATO v Istanbulu. "Pro nás je to velmi důležité. Od teď budeme odpovědní za všechno, co uděláme. Věříme si a věříme svým schopnostem, věříme, že v budoucnu znovu uspějeme s pomocí koalice, protože sami bychom to nedokázali," prohlásil ministr.

Premiér Aláví oznámil, že vláda v nejbližší době přijme mimořádná bezpečnostní opatření. Podle iráckých bezpečnostních zdrojů existuje velké nebezpečí rozsáhlých útoků ze stran odpůrců nového iráckého státu po celé zemi. Prohlásil také, že vláda je odhodlána dodržet termín pro příští volby, které se mají konat nejpozději v lednu 2005.

Bremer před odjezdem, jímž ukončil své třináctiměsíční působení v Iráku, Alávímu předal dopis amerického prezidenta George Bushe se žádostí o obnovu americko-iráckých diplomatických vztahů. Obě země je přerušily v roce 1990, kdy irácká armáda obsadila Kuvajt. Nový americký velvyslanec John Negroponte během dne už dorazil do Bagdádu.

Jak přímo z Bagdádu hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev, v ulicích metropole dnes mezi lidmi zavládla slavnostní atmosféra a Iráčané se navzájem dělili o radost ze znovunabyté suverenity. "Nejdůležitější je bezpečnost a stabilita, dá-li Bůh, tak teď se uskuteční. Samozřejmě jedině s naší pomocí, s pomocí celého národa," říká sedmapadesátiletý Mahmúd.

Americký prezident George Bush během istanbulského summitu NATO předání moci uvítal a iráckému lidu zároveň slíbil, že jej neopustí. V zemi nadále zůstane na 140 tisíc amerických vojáků. Podle Bushe však jen tak dlouho, dokud to bude nezbytně nutné.

"Odvaha našich vojáků nás přivedla až k dnešnímu dni plnému naděje. V Iráku sloužíme ve jménu svobody, a za to vždy stojí bojovat. Sloužíme tam i kvůli míru, abychom podpořili pokrok na Středním východě jako alternativu stagnace, nenávisti a násilí. V Iráku jsme i kvůli své vlastní bezpečnosti," uvedl George Bush.

Spojenci už také předali do pravomoci iráckých soudů svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna a jeho někdejší blízké spolupracovníky. Zatím ale nadále zůstanou pod ochranou spojenců jako váleční zajatci. Svržený diktátor, kterého Američané drží na neznámém místě, by měl stanout před iráckým soudem při prvním slyšení během jednoho týdne. Dosud však nebyl obviněn.

Premiér Ajád Aláví už dříve přislíbil spravedlivý soudní proces. Přesto panují obavy o Husajnovu bezpečnost až do vynesení rozsudku, protože za jeho vlády měly přijít o život statisíce lidí. Příbuzní obětí požadují trest smrti a řada z nich je údajně připravena vzít spravedlnost do svých rukou.

Dvoudenní předstih, s nímž koaliční správa Iráku předala tamní dočasné vládě suverenitu, zaskočil mnohé americké komentátory. Na druhou stranu pro ně byl i příjemným překvapením.

Je zřejmé, že při pondělku je to dobrá zpráva, která Američanům přinese úlevu, že jedna část mise je skončena a že se o něco přiblížil den, kdy se vojáci vrátí z Iráku domů. Washington už dříve upozorňoval, že ihned po předání suverenity odcestuje správce Iráku Paul Bremer domů, a tak se dnes stalo. Američané ale nepředpokládají, že to uklidní násilí, a komentátoři dodávají, že celý koncept okupace byl chybný.

Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme