Irácké bezpečnostní složky v Bagdádu střílely do davu demonstrantů, zemřelo pět protestujících

Bezpečnostní složky v Bagdádu v pondělí začaly střílet do davu demonstrantů a nejméně pět lidí zastřelily. S odkazem na své kameramany na místě to napsala agentura Reuters. Podle agentury AP zemřel při střetech v irácké metropoli i jeden příslušník bezpečnostních složek. Dalších 60 lidí bylo zraněno. Tři protestující podle agentury AP zemřeli i v neděli ve městě Karbalá během demonstrace před íránským konzulátem.

Bagdád/Karbalá (Aktualizováno: 18:09 4. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčané truchlí u rakve demonstranta, který zemřel během protestů ve městě Karbalá | Foto: Abdullah Dhiaa al-Deen | Zdroj: Reuters

Reuters uvádí, že má video, na němž bezpečnostní složky zastřelily demonstranta. Podle agentury byla použita ostrá munice. Kameraman Reuters mezitím uvedl, že viděl, jak byli zabiti nejméně čtyři další lidé.

Libanonci opět protestovali proti vládě a korupci, tisíce ale také přišly podpořit prezidenta Aúna

Číst článek

Střety vypukly na jednom ze tří hlavních mostů v centru Bagdádu, když se příslušníci bezpečnostních složek snažili zabránit protivládním demonstrantům, aby se dostali přes řeku Tigris směrem k takzvané Zelené zóně.

V přísně střežené oblasti sídlí některé vládní úřady a velvyslanectví. Podle agentury AP se demonstranti dostali až k sídlu státní televize a na vzdálenost 500 metrů od úřadu premiéra. Někteří z nich na vojáky házeli kamení, vojáci proti nim použili slzný plyn, vodní dělo a ostrou munici.

K úmrtím protestujících došlo i v iráckém šíitském městě Karbalá. Tam v neděli několik desítek demonstrantů zaútočilo na íránský konzulát, kde dav nahradil íránskou vlajku iráckou. Podle nejmenovaných iráckých policejních zdrojů agentury AP při incidentu zemřeli tři demonstranti a dalších 26 lidí včetně sedmi policistů bylo zraněno.

Protestující přelezli betonovou bariéru, která konzulát chrání. Bezpečnostní jednotky během incidentu ve snaze dav rozehnat použily střelné zbraně. Demonstranti se podle bezpečnostních zdrojů pokoušeli konzulát podpálit a házeli zápalné lahve.

Nezaměstnanost a korupce

Nepokoje, které v Iráku vypukly před měsícem, si už vyžádaly životy více než 250 lidí. Účastníci protestů požadují zejména vymýcení korupce a zlepšení mizerného stavu veřejných služeb. V Bagdádu se minulý pátek uskutečnily podle Reuters největší protivládní protesty od pádu bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003.

Libanonský premiér v reakci na protesty rezignuje, kritizován je kvůli hospodářské krizi a korupci

Číst článek

Téhož dne v městě Basra, které leží zhruba 60 kilometrů severozápadně od přístavu Umm Kasr, protestovalo 5000 lidí. V posledních dnech protesty dramaticky nabraly na síle, v ulicích jsou lidé různých náboženských a etnických pozadí.

Většina nepokojů se odehrává na jihu země, kde se soustředí i produkce ropy. Irák je sice na ropu velmi bohatou zemí, ale Iráčané se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti a velmi špatnými veřejnými službami. I když se po invazi amerických jednotek změnil politický systém a pravidelně se konají volby, občané vnímají politiky jako pevně zakotvenou elitu, připomíná agentura AP.

Intenzivní protesty probíhají i v další blízkovýchodní zemi, Libanonu. Lidé se bouří proti poválečnému politickému systému a třídě elitních vůdců, jimž se sice v obou zemích podařilo předejít nové občanské válce, ale jinak ničeho zvláštního nedosáhli. Nejběžnějším pokřikem demonstrantů v Iráku i Libanonu je „zloději!“ – lidé obviňují své politiky z dlouhodobého rozkrádání státních peněz a hromadění majetku.

gzb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme