Irák má ještě šest dní na přijetí podmínek OSN

Jako špatnou a nespravedlivou označilo irácké vedení rezoluci Rady bezpečnosti OSN stanovující tvrdší podmínky odzbrojovacích inspekcí. Irácký ministr zahraničí nicméně řekl, že se mezinárodnímu společenství podařilo zmařit rozhodnutí Spojených států použít proti Iráku sílu. Saddám Husajn má ještě šest dní na přijetí podmínek, které Rada bezpečnosti stanovila. V případě odmítnutí varuje britský premiér Tony Blair bagdádský režim, aby možnou hrozbu vojenské akce nepodceňoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka OSN | Foto: OSN

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů schválila v pátek rezoluci jednomyslně. Dokument varuje irácký režim před "vážnými následky", pokud nesplní nové, tvrdší podmínky odzbrojovacích inspekcí. Irák dostal týdenní lhůtu na to, aby potvrdil ochotu rezoluci naplňovat. Podle dokumentu mají být mezinárodní inspektoři bezpodmínečně iráckými úřady vpuštěni na označená místa, kde bude po dobu inspekcí zaveden zvláštní režim. Na místě mohou být už do týdne a do dvou měsíců by měli OSN předložit první zprávu.

Třicet dní pak je lhůta, aby Irák předložil úplné prohlášení o všech svých zbraních s programy jejich odevzdání.

Generální tajemník OSN Kofi Annan zaslal irácké misi při Světové organizaci dopis s podmínkami rezoluce. Zahájil tak pomyslné odpočítávání sedmidenní lhůty, kterou Bagdádu rezoluce stanovila.

Zuzana Bančanská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme