Irák má nového prezidenta

Irácký parlament dnes zvolil novým prezidentem Iráku kurdského politika Džalála Talabáního. To se už určitou dobu očekávalo, definitivně však o tom rozhodla až včerejší dohoda hlavních iráckých formací. Poslanci volili také dva viceprezidenty, jimiž budou šíita Ádil Abdal Mahdí a dosavadní prezident Ghazí Adžil Javar.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džalal Talabání

Džalal Talabání | Zdroj: ČTK

Hlasování bylo tajné a poslanci odevzdávali lístky se jmény tří kandidátů, na nichž se politici dohodli v minulých dnech. Se jmény Talabáního, Mahdího a Javara dnes bylo odevzdáno 221 lístků, 30 zůstalo nevyplněných.

Dnešní zasedání má být průlomem v dosavadním politickém procesu, který pro některé neshody šíitů a Kurdů od začátku roku vázne. Tříčlenná prezidentská rada má krátce po svém zvolení jmenovat nového premiéra. Ten musí do dvou týdnů předložit poslancům ke schválení nový kabinet.

Celé vedení Iráku včetně parlamentu je stále přechodné. Parlament má do srpna vypracovat novou ústavu. Jestliže ji Iráčané na podzim schválí v referendu, budou se do konce roku konat nové volby a až z nich vzejde definitivní zákonodárný sbor i vláda.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme