Irák má novou vládu; bez sunnitů

V Iráku vznikla nová vládní koalice šíitských a kurdských stran. Irácký prezident Džalál Talabání a premiér Núrí Málikí ohlásili vytvoření nové vládní koalice, poté co se rozpadla vláda národní jednoty odchodem strany sunnitských muslimů a Sadrova proudu z vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký premiér Núrí al-Malíkí a prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání | Foto: AFP

Součástí koalice jsou dvě šíitské strany - Nejvyšší rada islámské revoluce v Iráku a Strana islámské výzvy premiéra Núrího Málikího. Dále Demokratická strana Kurdistánu autonomního prezidenta Masúda Barzáního a Kurdský vlastenecký svaz iráckého prezidenta Džalála Tálibáního.

Jak uvedla televize al-Džazíra, chybí zastoupení sunnitské Fronty národní shody a Sadrova radikálního šíitského proudu, což může nové vládě způsobit velké problémy. Strany koalice mají v parlamentu většinu, ovšem nepříliš výraznou. Na většinu v iráckém parlamentu zatím Iráčané nejsou zvyklí. Dá se očekávat posilování oficiální kurdské autonomie i neoficiální samosprávy převážně šíity obývaného jihu Iráku.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme