Irák má po devíti měsících politického přetahování a násilností vládu

Více než devět měsíců po parlamentních volbách má Irák novou vládu. Parlament vyslovil důvěru kabinetu staronového premiéra Núrího Málikího. Předseda vlády chtěl původně poslancům představit svůj tým už v pondělí. Kvůli zákulisním sporům o jednotlivé posty ale musel vystoupení v parlamentu odložit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená zóna v Bagdádu

Zelená zóna v Bagdádu

Ani teď ale není Málikího tým kompletní. Rivalita a politické ambice znesvářených táborů premiérovi zatím neumožnily obsadit dvě ministerstva klíčová pro stabilitu země - obranu a vnitro. Řada poslanců, a to i z vládní koalice, přitom odmítala neúplnému kabinetu důvěru vyslovit.

Součástí vlády je i hlavní Málikího rival Ijád Aláví. Ten sice vyhrál březnové volby, ale od té doby se mu nepodařilo vytvořit dostatečně silnou koalici. Teď Aláví prohlásil, že se jeho uskupení Irákíja naplno zapojí do práce vlády. V praxi to znamená, že kromě většinových šíitů a Kurdů se budou na moci podílet i menšinoví sunnitští Arabové.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme