Irák ma za sebou nejkrvavější den od začátku americké invaze

Irák se vzpamatovává z nejhoršího samostatného pumového atentátu v irácké metropoli od začátku americké invaze v roce 2003. Kamion napěchovaný výbušninami odpálil atentátník uprostřed rušného tržiště v centru Bagdádu. Exploze zabila 135 lidí a 300 jich zranila. Úřady se obávají, že bilance obětí není konečná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po explozi v Kirkúku

Po explozi v Kirkúku | Zdroj: ČTK

Podle informací iráckých bezpečnostních zdrojů vjel atentátník v nákladním autě na tržiště plné lidí a poté odpálil nálož.

Na korbě nákladního automobilu bylo přinejmenším tisíc kilogramů výbušnin. Trhaviny byly ukryty pod zeleninou a ovocem, a proto je policisté střežící vjezd na tržiště neodhalili.

Tři bagdádské nemocnice, kam sanitky převážely raněné, jsou přeplněné a potýkají se s nedostatkem míst. Tržiště se nachází v oblasti, kde žijí především šíitští muslimové, ale i příslušníci dalších etnických a náboženských skupin.

Zpravodaj televize Al-Arabíja z místa útoku uvedl, že oblast Al-Sadríja je místem, které navštěvují pracující ze širokého okolí a bývá tam hodně plno. Terčem teroristických útoků se stala několikrát už v minulých měsících.

Irácký premiér Núrí Málikí čin odsoudil a připsal ho stoupencům bývalého prezidenta Saddáma Husajna a sunnitským extremistům.

Kromě tohoto atentátu došlo vpodvečer v irácké metropoli k řadě minometných útoků, při kterých byli také oběti na životech a zranění. Výbuchy bomb otřásly i severoiráckým Kirkúkem. Dva lidé tam zahynuli a na 40 bylo zraněno. Dvě z náloží explodovaly v autech před úřady v kurdských částech města.

Irácká sekce Al-Káidy zároveň na internetové stránce pohrozila, že rozšíří své útoky po celé zemi. Svou aktivitu prý zastaví jen tehdy, když americký prezident George Bush podepíše kapitulaci.

Podle odborníků z americké rozvědky stojí Irák znovu na pokraji občanské války. Katastrofou by ale podle nich bylo stažení amerických vojáků ze země. Samotní Iráčané prý na zvládnutí situace nestačí. Všech 16 amerických výzvědných služeb dospělo k závěru, že by vláda premiéra Al-Málikího nepřežila případný odsun koaličních sil.

Sektářské násilí v Iráku má totiž podle zjištění amerických zpravodajských služeb široké mezinárodní zázemí. Šíitské extrémisty zásobuje Írán, zatímco Sýrie podporuje sunitské stoupence bývalé Husajnovy strany Baas.

Bílý dům označil zprávu za tvrdou, ale přijal ji. Podle zástupců Bushovy administrativy bude kongresová zpráva jedním z argumentů pro návrh zvýšení letošních výdajů na Irák o dalších 100 miliard dolarů.

Alexandr Pícha, Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme