Irácký parlament odvolal guvernéra kvůli nehodě trajektu. Zemřelo při ní skoro sto lidí

Irácký parlament v neděli odhlasoval odvolání guvernéra provincie Ninive v reakci na nehodu trajektu u města Mosul, při níž utonulo bezmála sto lidí. Zároveň byli svých funkcí zbaveni dva guvernérovi náměstci, oznámila agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký předseda vlády Ádil Abdal Mahdí 21. března 2019 při návštěvě jednoho z lidí, kteří byli zraněni při nehodě lodi na řece Tirgis. | Zdroj: Reuters

Přetížený trajekt se potopil ve čtvrtek, když převážel přes řeku Tigris, vzedmutou po deštích, na ostrov účastníky oslav v tamním zábavním parku. Utopily se hlavně ženy a děti, které neuměly plavat. Premiér Ádil Abdal Mahdí vyhlásil třídenní smutek.

Při nehodě trajektu v Iráku zemřelo téměř sto lidí. Především ženy a děti, které neuměly plavat

Číst článek

Tragédie vyvolala velké pobouření mezi Iráčany, kteří jsou rozezleni a odpovědnost přičítají úřadům a zkorumpovaným politikům. Místní obyvatelé zasypali kamením auto provinčního guvernéra Navfála Hammádího Sultána a požadovali jeho odvolání z funkce.

Irácké zákonodárství dává federálnímu parlamentu právo odvolat guvernéra provincie na základě premiérovy žádosti. Mahdí o to formálně požádal poslance v sobotu. V dopise adresovaném parlamentu obvinil guvernéra Sultána z nedbalosti a zanedbání povinností, zároveň uvedl, že existují důkazy o tom, že guvernér zpronevěřoval veřejné fondy a zneužíval své pravomoci.

Guvernér se může proti sesazení odvolat u soudu. Sultán zatím ještě rozhodnutí parlamentu nekomentoval, napsala agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme