Při nehodě trajektu v Iráku zemřelo téměř sto lidí. Především ženy a děti, které neuměly plavat

V severním Iráku dnes při nehodě trajektu na řece Tigris utonulo nejméně 100 lidí. S odvoláním na irácké ministerské zdroje o tom informovala agentura AFP. Ministerstvo vnitra uvádí 96, mosulští zdravotníci 93 mrtvých. Předtím se hovořilo o 83 obětech. Trajekt mířil k zábavnímu parku, kde se dnes slavil perský Nový rok, který vítali lidé v Íránu, Iráku i Tádžikistánu.

Aktualizováno Mosul (Irák) (Aktualizováno: 21:41 21. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helikoptéra irácké armády pátrá nad řekou Tigris po přeživších na místě kde se trajekt potopil | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Trajekt se potopil poblíž severoiráckého města Mosul. Většina obětí jsou ženy a děti, které neuměly plavat. Ministerstvo zdravotnictví iráckého autonomního Kurdistánu na místo poslalo sanitky, večer tam pak dorazil premiér Ádil Abdal Mahdí a vyhlásil třídenní smutek. Americké zastupitelství v Iráku kondolovalo rodinám a přátelům mrtvých.

Pokrok v boji. Arabsko-kurdská koalice oznámila ovládnutí poslední enklávy Islámského státu

Číst článek

Podle iráckých sdělovacích prostředků bylo na plavidle, které má 50 míst až 170 lidí. Šlo o účastníky oslav Nového roku, který si ve čtvrtek připomínají Iráčané i Kurdové. Trajektem se chtěli dostat do turistického komplexu v Mosulu.

Federální vláda vyjádřila zděšení nad tragickou událostí. Prezident Barham Sálih kondoloval pozůstalým a koordinoval operace federální a kurdské vlády. „Ujišťujeme všechny, že se tato tragédie neobejde bez potrestání za nedbalost,“ řekl Sálih.

Podle velitele civilní obrany provincie Ninive byl důvodem nehody technický problém a také nedostatek lodí na řece, takže do záchranné operace nemohlo být nasazeno dost plavidel.

Premiér Ádil Abdal Mahdí dal všem vládním úřadům pokyn, aby obětem pomohly, a nařídil vyšetření nehody. Chce, aby do 24 hodin byla známa jména osob, které nesplnily své povinnosti.

Jeden ze svědků citovaných Reuters řekl, že loď mířila na umělý ostrov využívaný rodinami k rekreaci. „Stál jsem u řeky, když se trajekt začal naklánět nalevo a napravo. Lidé křičeli, než se loď potopila. Viděl jsem, jak ženy a děti mávaly rukama a volaly o pomoc, ale nikdo je nezachránil. Já plavat neumím, nemohl jsem pomoci. Cítím se provinile, viděl jsem, jak se lidi topí,“ řekl svědek a místní úředník Muhammad Masúd.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme