Irák může dál měnit ropu za potraviny

Rada bezpečnosti OSN prodloužila o dalších šest měsíců program výměny ropy za potraviny, který je určen na pomoc iráckému obyvatelstvu. Představitelé americké administrativy mezitím zmírnili svá vyjádření ohledně přístupu iráckého prezidenta Saddáma Husajna ke zbrojním inspekcím.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbrojní inspektoři v Iráku

zbrojní inspektoři v Iráku | Zdroj: ČTK

V příslušné rezoluci Rada bezpečnosti zároveň uvedla, že budou každých třicet dnů prováděny kontroly seznamu produktů, jejichž dovoz je do Iráku zakázán. To bylo podmínkou Spojených států k tomu, aby vyslovily s prodloužením programu souhlas.

Projekt ropa za potraviny byl naposledy prodloužen 25. listopadu, a to o pouhých devět dní. Američané blokovali přijetí prodlužovací rezoluce ve snaze vynutit si okamžité zařazení dalších zhruba padesáti položek na seznam zakázaného zboží. Jde mimo jiné některé druhy léků, radiorušiček a rušiček přístrojů globálního určování polohy, které vyžadují spojení se satelity. Washington však narazil na odpor čtrnácti členů Rady bezpečnosti včetně Velká Británie, která se jinak staví ostře proti Iráku. Spojené státy neuspěly ani s návrhem na další provizorní prodloužení o dva týdny.

Bílý dům nyní čeká, jaké dokumenty o svém zbrojním arzenálu Irák předloží OSN. K prohlášení ministra zahraničí Colina Powella o tom, že inspekce mají dobrý začátek, se přidal i ministr obrany Donald Rumsfeld. Dodal však, že na konečné hodnocení je třeba ještě počkat. Předběžné inspekce zatím podle Američanů provádí malý počet inspektorů, ale počty i vybavení se budou zlepšovat.

Irácký viceprezident Táhá Jasín Ramadán obvinil zbrojní inspektory OSN v Iráku, že provádějí špionáž ve prospěch Spojených států a Izraele. Ramadán to uvedl po setkání s egyptskými parlamentními a náboženskými představiteli v Bagdádu. "Vyjádření amerického prezidenta, jeho viceprezidenta i ministra zahraničí vyznívají už více než týden pro zahájení války a agrese. Je to jakoby tady inspektoři OSN vůbec nebyli," prohlásil viceprezident.

Washington čeká na 8. prosince, do té doby musí Irák předat prohlášení o svých zbrojních programech, ale podle mluvčího Ariho Fleischera Američané nepochybují, že Bagdád vlastní chemické a biologické zbraně. Washington tolik nezajímají výroky iráckých činitelů, o to více čekají na písemné dokumenty a vyzývají Saddáma Husajna k okamžitému odzbrojení.

Náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz po jednání v bruselském ústředí Severoatlantické aliance v Bruselu uvedl, že spojené státy za sebou mají velkou koalici, která je podpoří v případné válce proti Iráku. ?Irácký diktátor si musí uvědomit, že už teď má proti sobě velkou koalici, která dále poroste," řekl Wolfowitz.. Dodal, že smyslem nátlaku na Irák není aby přijal inspekce, ale aby zničil svůj zbrojní program.

Milan Fridrich, Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme